Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι η πρώτη φιναλίστ του φετινού Champions League, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στη Μπάγερν και σε συνδυασμό με το 1-2 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης!
Η Μπάγερν Μονάχου ήταν αυτή που κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Τζόσουα Κίμιχ. Ωστόσο, η Ρεάλ δεν άφησε αναπάντητο το γκολ των Γερμανών και στο 11′ κατάφερε να ισοφαρίσει, με τον Καρίμ Μπενζεμά να είναι ο σκόρερ. Το 1-1 παρέμεινε στη συνέχεια και οι δύο ομάδες, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.
Στο δεύτερο ημίχρονο πριν καν προλάβει η Μπάγερν να βρει το ρυθμό της η Ρεάλ κατάφερε να βρει και δεύτερο τέρμα και πάλι με τον Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος χτύπησε στο 46′, έπειτα από τραγικό λάθος του Ούλραϊχ. Οι Βαυαροί, όμως, δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα και με τον Χάμες ισοφάρισαν στο 63′ σε 2-2. Παρά τις προσπάθειές τους, όμως, δεν κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο τέρμα κι έτσι το τελικό 2-2 έδωσε την πρόκριση στη Ρεάλ Μαδρίτης, που πάει για το τρίτο σερί Champions League!