Η Κοπεγχάγη επικράτησε με 1-0 της Γαλατασαράι και πήρε το εισιτήριο για τα νοκ-αουτ του UEFA Champions League. Στο άλλο ματς του ομίλου η Μπάγερν πήρε το διπλό στην Αγγλία και έστειλε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εκτός Ευρώπης.

Στους “16” του Champions League προκρίθηκε η Κοπεγχάγη η οποία επικράτησε 1-0 της Γαλατασαράι. Την ίδια ώρα οι Τούρκοι θα συνεχίσουν στο Europa League μετά την ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την Μπάγερν.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις αφού οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές η Κοπεγχάγη χρειάστηκε μια έμπενυση του Ντιόγκο και μια ατομική ενέργεια του Ασουρί για να ανοίξει το σκορ.

Ο πρώτος βρήκε τον Τυνήσιο μέσα στην περιοχή και αριστερά, εκείνος γύρισε την μπάλα στον αμαρκάριστο Λεράγκερ ο οποίος σε άδεια εστία δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ στο 58ο λεπτό.

Μετά από το γκολ που δέχτηκε η Γαλατά προσπάθησε να πιέσει, ο Μπουρούκ έριξε στο γήπεδο τους Μπακαμπού, Μέρτενς και Ζιγιές για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.

Οι Τούρκοι πίεσαν, η Κοπεγχάγη έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής με δύο κίτρινες του Λεράγκερ μέσα σε πέντε λεπτά (85-89), αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Κοπεγχάγη: Γκράμπαρα, Άνκερσεν, Βάβρο, Ντικς, Γέλερτ, Λεράγκερ, Φαλκ, Γκονσάλβες (67′ Κορνέλιους), Ασουρί (81′ Μποϊλέσεν), Κλάεσον, Ελιουνουσί

Γαλατασαραϊ: Μουσλέρα, Σαχά Μπουί, Ντάβινσον Σάντσες, Αμπντουλκερίμ Μπαρντακτζί, Ανχελίνιο (77′ Γιλμάζ), Καάν Αϊχάν (61′ Μέρτενς), Λούκας Τορέιρα (77′ Ολιβέιρα), Τετέ (61′ Ζιγιές), Ακτούρκογλου, Ζαχά (65′ Μπακαμπού), Ικάρντι

Ο αγωνιστικός κατήφορος στον οποίο βρίσκεται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την αρχή της σεζόν δεν σταμάτησε ούτε το βράδυ της Τρίτης (12/12). Η ομάδα του Έρικ τεν Χαχ, που πραγματοποιεί κάκιστη πορεία στην Premier League, ήθελε νίκη επί της Μπάγερν στο “Ολντ Τράφορντ” και ταυτόχρονα ισοπαλία στο Κοπεγχάγη-Γαλατάσαραϊ για να ανατρέψει τα δεδομένα και να προκριθεί στους “16” του Champions League, όμως αντ’αυτού αποχαιρέτησε οριστικά την Ευρώπη, χάνοντας ακόμη και το τρένο του Europa.

Το ματς
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε με ενθουσιασμό στο ματς και στο 5ο λεπτό είχε ένα φιλόδοξο σουτ του Άντονι που δεν βρήκε στόχο, για να καταλαγιάσει όμως πολύ γρήγορα αυτή η ορμητική της διάθεση χάρη στην εμπειρία των παικτών της Μπάγερν.

Οι Βαυαροί πήραν τον έλεγχο μέσω της κατοχής της μπάλας (κοντά στο 65%) και έφταναν με μεγαλύτερη ευκολία στα αντίπαλα καρέ, με τους γηπεδούχους από την πλευρά τους να μην παίρνουν μεγάλα ρίσκα στην επίθεση φοβούμενοι την τετράδα των Κομάν-Μουσιάλα-Σανέ-Κέιν και να απειλούν στο πρώτο μέρος μόνο στο 24ο λεπτό, με το δυνατό σουτ του Σο που έδιωξε με γροθιές σε κόρνερ ο Νόιερ.

Στον αντίποδα, οι Βαυαροί είχαν δύο πολύ καλές στιγμές για να προηγηθούν όμως ο Σανέ τις σπατάλησε, αφού στο 26ο λεπτό προτίμησε να δώσει στον Μουσιάλα αντί να τελειώσει μόνος του τη φάση (μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια) και στο 32′ ήταν απελπιστικά άστοχος από πλεονεκτική θέση έπειτα από σέντρα του Κομάν από τα δεξιά.

Στο 40ο λεπτό ο Τεν Χαχ είδε τον Χάρι Μαγκουάιρ να αποχωρεί τραυματίας δίνοντας τη θέση του στον Τζόνι Έβανς, για να έρθει το φινάλε του πρώτου μέρους και να βρίσκει την αγγλική ομάδα να έχει μόλις 3 τελικές (1 εντός εστίας) και 0.09 xgoals και τους Βαυαρούς 5 τελικές (2 εύστοχες) με το ελαφρώς καλύτερο 0.30xgoals.

Το πρώτο δεκάλεπο βρήκε την Γιουνάιτεντ να είναι πιο ζωηρή και κεφάτη από την αντίπαλό της και να προβληματίζει τον Νόιερ με τα δύο σουτ του Φερνάντες (στο 49ο και 54ο λεπτό) που έφυγαν λίγο έξω από την εστία των Βαυαρών, με την Μπάγερν να βρίσκει όμως τον τρόπο να φέρει στα μέτρα της το παιχνίδι μετά το 55ο λεπτό αλλά και να πληγώνει το αργό και ευάλωτο κέντρο άμυνας των Άγγλων λίγο αργότερα.

Συγκεκριμένα στο 71ο λεπτό, με τον Κομάν να συνδυάζεται άψογα με τον Κέιν και να βγαίνει μόνος απέναντι στον Ονανά, για να τον εκτελέσει με χαρακτηριστική ευκολία και να κάνει το 0-1 δημιουργώντας ευφορία στους χιλιάδες εκδρομείς οπαδούς της Μπάγερν.

Το γκολ αυτό έφερε μεγάλη απογοήτευση στους παίκτες του Τεν Χαχ που έμοιαζαν ανήμποροι στη συνέχεια να κάνουν κάτι για να αλλάξουν τη μοίρα τους, με τους Βαυαρούς από την πλευρά τους να κρατούν με άνεση το προβάδισμα και να έχουν ευκαιρία και για δεύτερο γκολ στο 82′ με τους Κιμ και Κέιν.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Νταλότ, Βαράν (80′ Μέινου), Μαγκουάιρ (40′ Έβανς), Σο (46′ Γουάν-Μπισάκα), Μακτόμινεϊ, Άμραμπατ, Άντονι (75′ Πελίστρι), Φερνάντες, Γκαρνάτσο (75′ Μετζμπρί), Χόιλουντ

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Μαζραουί (46′ Λάιμερ), Ουπαμεκανό, Κιμ, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Κομάν (77′ Τελ), Μουσιάλα (67′ Μίλερ), Σανέ, Κέιν