Ο ΠΑΟΚ έκανε υπεράνθρωπη προσπάθεια για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα στην Ολλανδία, όμως ο Άγιαξ με 3 πέναλτι τον “εκτέλεσε” τόσο μεταφορικά όσο και κυριολεκτικά και πήρε τη νίκη με 3-2 και μαζί το εισιτήριο για τα play off του Champions League.

Οι παίκτες του Φερέιρα έβαλαν στην γωνία για περίπου 60′ τους αντιπάλους τους, όμως οι αποφάσεις του διαιτητή και η ατυχία τους στέρησαν το εισιτήριο στην επόμενη φάση. Πλέον η ελληνική ομάδα θα πρέπει να “παλέψει” για την πρόκρισή του στους ομίλους του Europa League στα playoffs με τη Σλόβαν, που μόνο εύκολη υπόθεση δεν πρέπει να θεωρείται.

Στα πρώτα λεπτά οι Ολλανδοί πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και δημιούργησαν δύο πολύ απειλητικές στιγμές με τον Πασχαλάκη να σώζει το γκολ από τον Φαν Ντε Μπέεκ, ενώ ο Κρέσπο σταμάτησε την προσπάθεια του Τάντιτς. Ο “Δικέφαλος” άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να ισορροπεί την αναμέτρηση, ενώ δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία με τον Ακπόμ, που έγινε κάτοχος της μπάλας μετά την πάσα του Ζαμπά, όμως το τελείωμα του ήταν κακό. Ο Πέλκας έκλεψε από τον Μαζραουί και σούταρε μετά από ατομική προσπάθεια, όμως ο Ονάνα τον σταμάτησε. Στο 23′ η ελληνική ομάδα άνοιξε το σκορ, ο Μάτος σέντραρε με την ολλανδική άμυνα να διώχνει άτσαλα και τον Μπίσεσβαρ να γίνεται κάτοχος της μπάλας και με σουτ να εκτελεί τον Ονάνα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, με την κεφαλιά του Φέλτμαν να περνάει ελάχιστα έξω. Στην επόμενη φάση ο Ελ Καντουρί έσπρωξε τον Νέρες, σε προσπάθεια για κεφαλιά και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Ο Τάντιτς ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Πασχαλάκης απέκρουσε και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Ο Έλληνας τερματοφύλακας κατέβασε ρολά και είπε “όχι” και στον Ταγκλιαφίκο, όμως δεν κατάφερε το ίδιο και λίγα λεπτά αργότερα, όταν ο Τάντιτς τον κέρδισε από τα 11 βήματα, για το 1-1 στην δεύτερη ευκαιρία που του έδωσε ο διαιτητής.

Ο ΠΑΟΚ ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος και στην επανάληψη έφτιαξε την πρώτη καλή στιγμή, ο Μπίσεσβαρ έβγαλε την μπαλιά όμως ο Πέλκας δεν πρόλαβε να φτάσει στην μπάλα από πολύ καλή θέση. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήραν άμεσα τα ηνία στα χέρια τους, χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα τον Πασχαλάκη. Ο Έλληνας τερματοφύλακας σταμάτησε δύο στημένες φάσεις με εκτελεστή τον Ζίγιες και κράτησε ζωντανή την ομάδα του. Δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Ταγκλιαφίκο βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, που τελείωσε τις ελπίδες των φιλοξενούμενων. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον “Δικέφαλο” λίγο πριν το τέλος, ο Μάτος ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ταγκλιαφίκο, με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι. Οι Τάντιτς και Πασχαλάκης βρέθηκαν ο ένας απέναντι στον άλλον για τρίτη φορά, με τον Σέρβο να είναι ξανά ο νικητής και να σκοράρει για το 3-1. Σε μία από τις τελευταίες προσπάθειες του ΠΑΟΚ, ο Μπίσεσβαρ σούταρε εντυπωσιακά, όμως ο Ονάνα σταμάτησε το σουτ. Ο Βραζιλιάνος δεν άφηνε καμία φάση να πάει χαμένη και στο 93′ κατάφερε να μειώσει σε 3-2, δευτερόλεπτα πριν την λήξη.

Με το τέλος της αναμέτρησης ο Άμπελ Φερέιρα και οι παίκτες του ΠΑΟΚ “έπεσαν” επάνω στον διαιτητή και ζήτησαν τον λόγο που δεν έδωσε περισσότερο χρόνο καθυστερήσεις.

ΑΓΙΑΞ: Ονάνα, Φέλτμαν, Φαν ντε Μπέεκ (89’ Ντε Βιτ), Νέρες (78’ Χούντελαρ), Τάντιτς, Μαζράουϊ, Μπλιντ, Μάριν (46’ Ντεστ), Μαρτίνεζ, Ζίγετς, Ταλιαφίκο.
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (79’ Μίσιτς), Καντουρί, Ζαμπά (71’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (63’ Σφιντέρσκι), Άκπομ.