Η Αϊντχόφεν έκανε επίδειξη δύναμης μέσα στην Κοπεγχάγη (0-4), την ώρα που Μαρσέιγ και Λέστερ υπερασπίστηκαν τις νίκες του πρώτου αγώνα και πέρασαν στους «8» του Conference League.

Τέσσερα έβαλε και στο πρώτο ματς στο Φίλιπς Στάντιον, μόνο που δέχθηκε άλλα τόσα πίσω. Η Αϊντχόφεν δεν είχε όρεξη για άλλα αστεία και επέβαλλε τον νόμο της στην Δανία. Η άμυνα της Κοπεγχάγης έμπαζε από παντού και οι Ολλανδοί με το 0-4, πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Conference League.

Δύο γκολ από τον Ζάχαβι (10’, 79’) κι ένα των Γκέτσε (38’) και Μαντουέκε (91’) έστειλαν την PSV στον επόμενο γύρο και τερμάτισαν τα όνειρα των Δανών για την 15η θέση στην βαθμολογία της ΟΥΕΦΑ.

Η Μαρσέιγ έπαιξε με την φωτιά στην Ελβετία, αφού είχε χαμένο πέναλτι με τον Χαρίτ (35’) και είδε την Βασιλεία να δημιουργεί συνθήκες παράτασης με το γκολ του Εντόι (63’, 1-0).

Ωστόσο, η ομάδα της Μασσαλίας, δεν πήρε απλά την πρόκριση, αλλά και την νίκη, αφού δύο γκολ από Ουντέρ (74’) και Ρονζιέ (93’) έφεραν το 1-2 και την ολική ανατροπή σκηνικού.

Στην Βρετάνη, η Λέστερ ηττήθηκε από την εξαιρετική Ρεν (2-1), όμως το 2-0 του πρώτου αγώνα ήταν αρκετά για να δώσει εισιτήριο πρόκρισης. Οι Γάλλοι είπαν την πρώτη και την τελευταία κουβέντα με Μπουριζό (8’) και Ταΐτ (76’), όμως το τέρμα του Φοφανά στο ξεκίνημα της επανάληψης (51’) έκρινε εντέλει την τύχη του ζευγαριού.