Ούτε αυτή την φορά ξόρκισε το κακό! Η μαγεία του Μέσι δεν ήταν ούτε τώρα αρκετή, η Χιλή τιμώρησε ξανά την Αργεντινή, κρατώντας την στην ισοπαλία (1-1) στην πρεμιέρα της στο Copa America της Βραζιλίας! Μαγικό γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ για τον Λίο, που προδόθηκε (εκ νέου) από τους συμπαίκτες του…

Το αποψινό παιχνίδι, φάνταζε σαν ένα είδος δοκιμασίας. Σαν μια ευκαιρία εξιλέωσης, τόσο εθνικής, όσο και προσωπικής. Η Χιλή προκάλεσε αρκετούς εφιάλτες στην Αργεντινή και κατ΄επέκταση, στον Λιονέλ Μέσι τα τελευταία χρόνια και όχι άδικα. Ίσως να είναι η μοναδική ομάδα στον κόσμο που μπορεί να υπερηφανευτεί πως έφτασε τον άσο της «αλμπισελέστε» στα όρια του. Που του στέρησε δις την ευκαιρία να διακριθεί με την Εθνική του.

Το σύνολο του Λιονέλ Σκαλόνι ξεκίνησε με άγριες διαθέσεις το παιχνίδι. Δεν θα ήταν υπερβολή να πει κανείς πως κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Η Αργεντινή έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ σε αυτό το πρώτο 20λεπτο του αγώνα, ωστόσο λίγο τα τελειώματα των Λαουτάρο και Μαρτίνεζ, λίγο ο Ραούλ Μπράβο την κράτησαν μακριά από το τέρμα που θα απλούστευε τα πράγματα.

Στον αντίποδα, η Χιλή είχε αρκεστεί στην καταστροφή του παιχνιδιού της αντιπάλου του και όχι τόσο στην παραγωγή φάσεων. Την στιγμή της πάντως την βρήκε, όταν ο Μενέσες πήρε μέτρα με την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, έκανε το συρτό σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δοκάρι του Μαρτίνεζ (27′).

Μια στιγμή μαγείας από τον Μέσι όμως ήταν αρκετή. Πρωτίστως για να σπάσει την μονοτονία του άχαρου ρυθμού που είχε επιβάλλει η «ρόχα» στην αναμέτρηση. Δευτερεύοντος για την ουσία του πράγματος, που δεν ήταν άλλη από το προβάδισμα. Ο άσος της Μπαρτσελόνα με μια καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ, μάζεψε τα χέρια του παλιού του συμπαίκτη και έγραψε με εμφατικό τρόπο το 1-0 στο 33ο λεπτό.

Στο ποδόσφαιρο όμως δεν αρκεί να είσαι ανώτερος, χρειάζεται να βάλεις και το παιχνίδι για… ύπνο. Η Αργεντινή δεν το έκανε και η ομάδα του Λασάρτε άδραξε την ευκαιρία. Στην πρώτη καλή φάση του δευτέρου μέρους, ο Πούλγκαρ έβγαλε μια εξαιρετική κάθετη στον Βάργκας που νικήθηκε από τον Μαρτίνεζ στο τετ α τετ, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Βιδάλ πήρε το ριμπάουντ και ο Ταλιαφίκο… τα πόδια του! Η φάση ελέγχθηκε από τον διαιτητή στο VAR, o captain Βιδάλ ανέλαβε την ευθύνη αλλά η αγωνία παρατάθηκε. Ο Αργεντινός κίπερ έκανε την επέμβαση, αυτή βρήκε στο δοκάρι και έπειτα στο κεφάλι του επερχόμενου Βάργκας για το δραματικό 1-1! (57′)

Ο Μέσι έκανε ό,τι περνούσε από τα πόδια του, η Αργεντινή αύξησε την πίεση στα τελευταία κρίσιμα λεπτά κλείνοντας την «ρόχα» στα καρέ της, ο Νίκολας Μαρτίνεζ έφτασε δις μια ανάσα από το γκολ χωρίς ωστόσο να το πετύχει, με την «αλμπισελέστε» να μη μπορεί να ξορκίσει τον κακό της δαίμονα ούτε αυτή την φορά…