Η Παραγουάη τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο, όμως έγινε αποτελεσματική στο δεύτερο και επικράτησε με ανατροπή της Βολιβίας με 3-1, κάνοντας σημαντικό βήμα για πρόκριση από την πρώτη αγωνιστική του νότιου ομίλου του Copa America.

Το πρώτο μέρος πήρε άγρια ομορφιά από νωρίς, όταν οι Βολιβιανοί άνοιξαν το σκορ στο 9′ χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σααβέδρα. Ακολούθησε ένα πέναλτι και για τους γηπεδούχους στο 20′, αλλά πάρθηκε πίσω λόγω οφσάιντ. Οι Παραγουανοί μονοπώλησαν το ενδιαφέρον και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες με κύριο εκφραστή τον Αλμιρόν στο πρώτο 45λεπτο, χωρίς όμως να τις εκμεταλλευθούν.

Η αποβολή στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου έκανε αισθητή την παρουσία της στο δεύτερο, όπου η Παραγουάη έπαιζε κυριολεκτικά μόνη της και έκανε ότι ήθελε. Κατάφερε όχι μόνο να ανατρέψει το αποτέλεσμα, αλλά να το “καθαρίσει” κιόλας, με τα γκολ των Κακού (62′) και Ρομέρο δις (65′, 80′).

Κίτρινες: Αρθαμέντια (8′), Μπεχαράνο (29′), Φλόρες (40′), Εσπινόλα (45+11′)

Κόκκινες: Κουέγιαρ (45+9′)

Παραγουάη (Μπερίσο): Σίλβα, Αρθαμέντια (74′ Μαρτίνεθ), Αλόνσο, Γκόμεζ, Εσπινόλα, Πίρις (58′ Γκονθάλεθ), Βιγιασάντε (46′ Σάντσεθ), Ρομέρο, Αλμιρόν, Κακού (87′ Κιούμπας), Άβαλος (87′ Ενκίσο)

Βολιβία (Φάριας): Κορδάνο, Σαγρέδο, Χουσίνο, Κιντέρος, Ντιέγκο Μπεχαράνο, Φλόρες (46′ Φερνάντεζ), Κεσπέδες (46′ Ντάνι Μπεχαράνο), Χουστινιάνο (75′ Σάντσεζ), Σααβέδρα (64′ Γουάιαρ), Κουέγιαρ, Άλβαρεθ (69′ Ραμάγιο)