Χωρίς ξεκάθαρο φαβορί είναι πρόκριση στο Copa Del Rey, στο ζευγάρι Σοσιεδάδ – Μιράντες μετά το 2-1 των Βάσκων.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα θέλοντας να εξασφαλίσουν σκορ πρόκρισης και προηγήθηκαν μόλις στο 9ο λεπτό με τον Ουαρζάμπαλ. Η Μιραντές όμως αντέδρασε, δεν τα… έχασε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 39ο λεπτό σε 1-1 με το Μπαρόσο. Την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι ακόμα πανηγύριζαν, η Ρεάλ Σοσιεδάδ πήρε και πάλι το προβάδισμα, στο 42ο λεπτό με τέρμα του πέτυχε ο Οντεγκάρντ, ο οποίος έκανε το 2-1.

Έκτοτε οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, η Μιραντές δεν φοβήθηκε τον αγώνα και διεκδίκησε κάτι περισσότερο. Τελικό αποτέλεσμα, νίκη 2-1 για την Σοσιεδάδ, η οποία έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στις 4 Μαρτίου, στην έδρα της Μιραντές, η οποία έχει ήδη καταφέρει να αποκλείσει στον θεσμό, Βιγιαρεάλ και Σεβίλη.