Η Μπέτις πήρε με αρκετή άνεση το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Copa del Rey, καθώς επιβλήθηκε εύκολα της Σοσιεδάδ με 4-0.

Η Ρεάλ Μπέτις έκανε πάρτι στην έδρα της Σοσιεδάδ και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας όπου θα βρει μία εκ των Μπιλμπάο – Ρεάλ Μαδρίτης.

H ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι άνοιξε το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με τον Χουάνμι να εκμεταλλεύεται την πάσα του Καρβάλιο για το 1-0. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και έφτασαν μία ανάσα από το 1-1 στο 39′ όμως ο Γιανουζάι είδε το VAR να το ακυρώνει ως οφσάιντ, με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Ο Χουάνμι χτύπησε ξανά στην επανάληψη, στο ίδιο λεπτό όπως και στο πρώτο μέρος, έπειτα από εξαιρετική πάσα του Μορένο με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ρεμίρο για το 2-0 στο 57ο λεπτό.

Παρά το ότι έκανε αλλαγές η Σοσιεδάδ δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει στο ματς με τους φιλοξενούμενους να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους καθώς η Γουίλιαν Χοσέ (83′) και Ρουϊμπάλ (87′) έγραψαν το τελικό 4-0.