Παρί Σεν Ζερμέν και Μπορντό πήραν με χαρακτηριστική άνεση την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας απέναντι στις Φινιέ Ολνογιέ και Ζουασιά αντίστοιχα. Θύμα έκπληξης έπεσε η Ντιζόν.

Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία πέρασε εύκολα 3-0 από την έδρα της Φινιέ Ολνογιέ (4η κατηγορία), με τον Ποτσετίνο να επιλέγει ένα «κράμα» βασικών και αναπληρωματικών. Τα δύο πρώτα τέρματα των Παριζιάνων ήρθαν από το σημείο του πέναλτι με τους Εμπαπέ και Ικάρντι στο 16′ και 30′ αντίστοιχα, με τον Γάλλο φορ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 51ο λεπτό. Αξιοσημείωτο είναι πως ο Σέρχιο Ράμος αγωνίστηκε για δεύτερη φορά με τη φανέλα της Παρί.

Ένα ξεκούραστο βράδυ είχε και η Μπορντό κόντρα στη Ζουασιά, με τους «Γιρονδίνους» να επικρατούν με το χορταστικό 10-0! Τέσσερα γκολ πέτυχε ο Νιάνγκ (29′, 45′, 52′, 65′), δύο ο Πεμπελέ (50′, 62′), ενώ από ένα σημείωσαν οι Μεντιούντ (10′), Ντιλροσούν (58′), Σισοκό (70′) και Μαγιά (77′).

Στον αντίποδα, θύμα τεράστιας έκπληξης έπεσε η Ανζέ, με την ομάδα της Ligue 1 να γνωρίζει τον αποκλεισμό από την ερασιτεχνική Λινάς-Μοντλερί χάνοντας εκτός έδρας 2-0. Και τα δύο τέρματα των γηπεδούχων ήρθαν στο πρώτο 25λεπτο, με την Ανζέ να μην μπορεί σε κανένα σημείο του αγώνα να ξαναμπεί στο ματς.