Ουνιόν Βερολίνου και Φράιμπουργκ πανηγύρισαν σπουδαίες προκρίσεις για τα προημιτελικά του DFB Pokal επί των Χέρτα (3-2) και Χόφενχαϊμ (4-1), αντίστοιχα.

Η οκτάδα του φετινού γερμανικού κυπέλλου είναι εκτός λογικής. Δεν έχει ούτε Μπάγερν, ούτε Ντόρτμουντ, ούτε Λεβερκούζεν, ούτε καμία παραδοσιακή δύναμη!

Έχει τέσσερις ομάδες της Τσβάιτε Λίγκα (Ζανκτ Πάουλι, Καρλσρούη, Αννόβερο, Αμβούργο), την Μπόχουμ, την Λειψία που μοιάζει με το φαβορί και δύο εναλλακτικές δυνάμεις.

Στο Βερολίνο, η Ουνιόν απέδειξε εκ νέου ότι είναι το νέο αφεντικό της πόλης! Η σούπερ ομάδα που έχει χτίσει ο Ελβετός, Ουρς Φίσερ έκανε και πάλι πλάκα στην Χέρτα των ακριβών μεταγραφών και με το 2-3 πήρε την πρόκριση.

Ένα εκπληκτικό τέρμα του Βογκλζάμερ (11’) έκανε από νωρίς το 0-1, ενώ δύο αυτογκόλ μέσα σε τέσσερα λεπτά από Σταρκ (50’) και Κεντίρα (54’) πήγαν το σκορ στο 1-2, όμως ένα λεπτά μετά την μείωση του σκορ, ο Κνόχε έκανε το 1-3 (55’), στέλνοντας την Ουνιόν στον επόμενο γύρο, αφού το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Χέρτα ήταν να μειώσει στο τελικό 2-3 με τον Σερντάρ στο 95ο λεπτό.

Ακόμα πιο επιβλητική η εκτός έδρας νίκη της Φράιμπουργκ. Ο φοβερός και τρομερός Βιντσέντζο Γκρίφο έβαλε από το πρώτο μέρος θεμέλια πρόκρισης (10’, 36’), ενώ παρά το αυτογκόλ του Σλότερμπεκ που έδωσε ελπίδες στην Χόφενχαϊμ (53’, 1-2), η Φράιμπουργκ έπαιζε σε άλλες ταχύτητες.

Εν ριπή οφθαλμού δύο γκολ από Σχάντε (55’) και Ντεμίροβιτς (68’) έφτασαν το σκορ στο θριαμβευτικό 1-4 για την Φράιμπουργκ που κυνηγά και έξοδο στο επόμενο Champions League.