Μπορούσια Ντόρτμουντ και Βέρντερ Βρέμης μπορεί να αντιμετώπιζαν ομάδες χαμηλότερης κατηγορίας, ωστόσο ίδρωσαν πολύ για να αποκλείσουν Πάντερμπορν και Γκρόιτερ Φιρτ αντίστοιχα.

Στο κύπελλο το ποιοτικό χάσμα ανάμεσα στις ομάδες πολύ συχνά εξαφανίζεται, οι μικροί έχουν τον τρόπο να κοιτάζουν τον μεγάλο στα μάτια ακόμα κι αν παίζουν εκτός έδρας. Η Μπορούσια Ντόρτμουντ βρήκε δύο γρήγορα γκολ με Εμρέ Τσαν (6’) και Σάντσο (16’) κάτι που την έκανε να πιστέψει ότι θα έχει εύκολο έργο απέναντι στην Πάντερμπορν.

Οι φιλοξενούμενοι όμως αποδείχθηκαν πεισματάρηδες και κυνήγησαν ως το τέλος της πιθανότητες τους. Μείωσαν σε 2-1 με τον Γιούστβαν (79’) μετά από μεγάλο λάθος του τερματοφύλακα Χιτς και έστειλαν το ματς σε παράταση με πέναλτι του Οβούσου στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, σε μία απίστευτη φάση που ο Χάαλαντ σκόραρε για το 3-1, όμως ο διαιτητής γύρισε την φάση πίσω για να στήσει την μπάλα στην λευκή βούλα.

Στην παράταση οι Βεστφαλοί σοβαρεύτηκαν πάλι και βρήκαν το 3-2 από τον Χάαλαντ (96’), που τους έστειλε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας. Εκεί θα είναι και η Βέρντερ Βρέμης που επικράτησε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ (2-0) της Γκρόιτερ Φιρτ χάρη σε τέρματα από Μόχβαλντ (12’) και Άγκου (73’).