Η Ουνιόν Βερολίνου λύγισε με 2-1 της Ζανκτ Πάουλι και βρίσκεται πια ένα βήμα από τον τελικό του κυπέλλου Γερμανίας.

Μέρες 2001 ζει η Ουνιόν Βερολίνου, που φλερτάρει έντονα με τον πρώτο τελικό κυπέλλου Γερμανίας μετά από 21 χρόνια. Η Ζανκτ Πάουλι έπαιξε στα ίσα την αντίπαλο της, με την οποία έχει μία κατηγορία διαφορά και μάλιστα προηγήθηκε όμορφη εκτέλεση φάουλ του Κιέρεχ, όμως το όνειρο δεν κράτησε για πολύ.

Η ομάδα του Ουρς Φίσερ ισοφάρισε σε πολύ κομβικό σημείο όταν ο Μπέκερ έκανε το 1-1 ακριβώς στην εκπνοή του ημιχρόνου, γκολ που άλλαξε όλη την ενέργεια του προημιτελικού.

Στην επανάληψη η Ουνιόν ήταν καλύτερη, βρήκε γκολ πρόκρισης με τον Φόλγκσάμερ που είχε μπει ως αλλαγή στο παιχνίδι 10 λεπτά νωρίτερα και με το 2-1 πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.