Ο Μαγικός Άνχελ Ντι Μαρία με χατ τρικ έδωσε τη νίκη και την πρόκριση στη Γιουβέντους απέναντι στην Ναντ.Στην επόμενη φάση Σεβίλλη και Σπόρτινγκ.

Η Γιουβέντους προκρίθηκε στη φάση των 16 του Europa League ύστερα από τη νίκη με 3-0 επί της Ναντ στο “Μποζουάρ” χάρη στις εμπνεύσεις του Άνχελ ντι Μαρία. Ο Αργεντινός εξτρέμ “καθάρισε” για λογαριασμό του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι που καθόταν σε ηλεκτρική καρέκλα, ύστερα από το 1-1 του πρώτου αγώνα.

Ο Ντι Μαρία άνοιξε το σκορ μόλις στο 4′ με ένα φανταστικό πλασέ εκτός περιοχής και στο 20ό λεπτό ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Για να στήσει την μπάλα στη βούλα όμως, χρειάστηκε ο Νικολά Παλουά να κάνει χέρι μπροστά απ’ τη γραμμή του τέρματος, αποτρέποντας γκολ.

Με παίκτη παραπάνω και το μομέντουμ του 2-0, η “γηραιά κυρία” δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απ’ τα “καναρίνια” ή τους φίλους της που είχαν γεμίσει το “Μποζουάρ”, ακόμα κι αν ο Ντούσαν Βλάχοβιτς δεν βρισκόταν στο αρχικό σχήμα. Στο 2ο μέρος μάλιστα, οι Ιταλοί ήταν ακόμα καλύτεροι, εμπόδισαν με επιτυχία τους γηπεδούχους να πλησιάσουν την εστία του Βόιτσιεχ Σέσνι και με το τρίτο γκολ του Ντι Μαρία στον αγώνα πήραν μια άνετη νίκη πρόκριση.

Η Σπόρτινγκ τα βρήκε σκούρα κόντρα στην άμυνα της Μίντιλαντ στην Πορτογαλία, όμως στη Δανία έκανε πάρτι κι έφυγε νικήτρια με 4-0, παίρνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης. Ο Σεμπαστιάν Κοάτες έδωσε προβάδισμα στα “λιοντάρια” στο 21ο λεπτό ύστερα από αναμπουμπούλα στην περιοχή των γηπεδούχων και τους ανάγκασε να ανοιχτούν. Στο 38ο λεπτό ο Παουλίνιο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα (δύο λεπτά έπειτα απ’ την πρώτη) και έκανε πιο εύκολο το έργο των φιλοξενουμένων. Το αποτέλεσμα ήταν τα γκολ του Πέντρο Γκονσάλβες στο 2ο μέρος κι ένα λάθος του Στέφαν Γκάρτενμαν, με το αυτογκόλ του οποίου διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Η Σεβίλλη είχε καθαρίσει εν πολλοίς το ζευγάρι ύστερα απ’ το 3-0 του “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” και η νίκη με 2-0 της Αϊντχόφεν στο “Φίλιπς Στάντιον” δεν είχε αντίκρυσμα. Οι Ανδαλουσιάνοι ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, είχαν και δοκάρι με τον Ίβαν Ράκιιτς στο 2ο μέρος και μπορεί στο τέλος οι Ολλανδοί να αφυπνίστηκαν, πλέον ήταν αργά. Ο Λουκ ντε Γιονγκ σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του στο 77′, οι γηπεδούχοι πέτυχαν κι άλλο γκολ αμέσως μετά όμως δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ και όταν τελικά έκαναν το 2-0 με τον Φάμπιο Σίλβα στο 90+5′ ήταν πλέον αργά.