Σε ένα ματς γιορτή για το κλαμπ του Παναθηναϊκού, παίκτες και οπαδοί έδωσαν ρεσιτάλ απέναντι στο ισπανικό μεγαθήριο, η Βιγιαρεάλ δεν άντεξε και με γκολ των δύο φορ, Ιωαννίδη και Σπόραρ, το “Τριφύλλι” ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Europa League.

Η επιστροφή των “πρασίνων” σε ευρωπαϊκούς ομίλους σημαδεύτηκε από καλή εμφάνιση, δύο γκολ και νίκη απέναντι στο φαβορί του ομίλου για την πρωτιά, επιτρέποντας στον Παναθηναϊκό να ονειρεύεται ότι μπορεί να συνεχίσει στη διοργάνωση.

Ένα γκολ από Ιωαννίδη στο πρώτο μέρος και ένα του Σπόραρ στο δεύτερο έγραψαν την ιστορία της νικηφόρας πρεμιέρας του “Τριφυλλιού”, που πλέον πηγαίνει με άλλον αέρα στην Χάιφα για το ματς με τη Μακάμπι σε δύο εβδομάδες.

Αγώνας:

Ο Γιοβάνοβιτς επεφύλασσε μία έκπληξη, καθώς εκτός από τους Μλαντένοβιτς και Κώτσιρα που αντικατέστησαν Χουάνκαρ και Βαγιαννίδη, ξεκίνησε τον Τσέριν αντί του Βιλένα στον χώρο του κέντρου.

Αρκετές αλλαγές από πλευράς Πατσέτα για τη Βιγιαρεάλ, ο οποίος άφησε στον πάγκο πρωτοκλασάτα ονόματα όπως ο Ζεράρ Μορένο, ο Σόρλοθ, ο Φόιθ και ο Ραούλ Αλμπιόλ.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, οι οποίες πρόσεχαν περισσότερο τις κινήσεις του αντιπάλου τους, παρά να επιτεθούν, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μέτρα σιγά σιγά στο παιχνίδι και να κλείνει το δεκάλεπτο με ένα κερδισμένο κόρνερ και την άστοχη κεφαλιά του Σένκεφελντ.

Το ισορροπημένο παιχνίδι συνεχίστηκε και μετά το δεκάλεπτο, με τους δύο τερματοφύλακες να περνάνε ένα ήσυχο βράδυ για αρκετή ώρα, με μοναδική εξαίρεση την υποδειγματική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων που τελείωσε με την χαμένη ευκαιρία του Μοράλες στο 18′, που τα έκανε όλα τέλεια εκτός από το τελείωμα για καλή τύχη των “πρασίνων”.

Οι Ισπανοί δεν επέτρεπαν να αποκτήσει ρυθμό το παιχνίδι, όμως το υψηλό τέμπο και η πίεση του “Τριφυλλιού” ήταν εμφανής, με την επιβράβευση να έρχεται στο 39′, όταν ο Ιωαννίδης βρέθηκε απέναντι στον Ρέινα και με ένα φοβερό τσίμπημα της μπάλας, την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Το “κίτρινο υποβρύχιο” έψαξε μία αντίδραση, όμως δεν κατάφερε να βγάλει κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια, με τον Παναθηναϊκό να υπερασπίζεται άψογα το προβάδισμα του πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι Ισπανοί μπήκαν με διάθεση να ψάξουν την ισοφάριση, ανεβάζοντας αρκετούς παίκτες από νωρίς, με τον Παναθηναϊκό να αγγίζει το δεύτερο γκολ με τον Ιωαννίδη μετά από υποδειγματική αντεπίθεση και ατομική προσπάθεια, αλλά ο Μαντί έβαλε το στοπ με υποδειγματικό τάκλιν.

Ακολούθησε ελάχιστα αργότερα νέα ευκαιρία με τον Μλαντένοβιτς να βλέπει τη μπάλα να του στρώνεται μετά από φάση διαρκείας, όμως το σουτ του κόντραρε με τον Ρέινα σχεδόν εξουδετερωμένο.

Η σωστή διαχείριση των γηπεδούχων τους βοήθησε να κρατήσουν μακριά την αντίπαλο τους από την περιοχή, με τους Ισπανούς να δυσκολεύονται πολύ να βρουν χώρους για να επιτεθούν.

Και εφόσον η Βιγιαρεάλ δεν μπορούσε να γίνει απειλητική σε κανένα σημείο, ο Σπόραρ ήρθε από τον πάγκο και σφράγισε τη νικηφόρα πρεμιέρα στο 78′, όταν με τεχνικό σουτ στην απέναντι γωνία νίκησε τον Ρέινα και σημείωσε το 2-0.

Το χρονικό σημείο που ήρθε το δεύτερο γκολ δεν επέτρεπε στη Βιγιαρεάλ να ελπίζει σε πολλά, ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που άγγιξε περισσότερα γκολ στο φινάλε, με Βιλένα και Αϊτόρ να μην βρίσκουν στόχο για ελάχιστα εκατοστά.

Η “πράσινη” άμυνα υπερασπίστηκε το 2-0 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Πόουσον και ο οργανισμός του “Τριφυλλιού” πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Κίτρινες: Φεμένια (64′), Σόρλοθ (74′), Μπαένα (84′), Πεδράθα (87′), Αϊτόρ (89′)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Μλαντένοβιτς, Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Πέρεθ (76′ Αράο), Τσέριν, Μπερνάρ (76′ Τζούρισιτς), Μαντσίνι (68′ Βιλένα), Παλάσιος (88′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης (68′ Σπόραρ)

Βιγιαρεάλ (Πατσέτα): Ρέινα, Πεδράθα, Γκάβια, Μαντί, Φεμένια, Τριγκέρος (61′ Μορένο), Κομεσάνα (61′ Παρέχο), Καπού, Σουάρεθ (30′ Πίνο), Μπρέρετον (61′ Σόρλοθ), Μοράλες (77′ Μπαένα)