Η Ρόμα έφυγε με το διπλό και από το Ντονέτσκ της Ουκρανίας, επικρατώντας με 1-2 της Σαχτάρ, δίχως να αφήσει περιθώριο αμφισβήτησης για το ποια ομάδα έπρεπε να πάρει την πρόκριση. Πήρε ένα ακόμη σκαλπ η Σταχτοπούτα της διοργάνωσης, Γρανάδα.

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ – ΡΟΜΑ 1-2 (1-5)

Οι Ουκρανοί προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ που θα τους ξαναέβαζε στην υπόθεση πρόκριση με σοβαρές πιθανότητες. Μάλιστα, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν η Ρόμα εκείνη που προηγήθηκε, με δράστη τον Μαγιοράλ.

Η Σαχτάρ ισοφάρισε στο 59′ με τον Ζούνιορ Μοράες, όμως οι Ιταλοί πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μαγιοράλ στο 72′.

ΜΟΛΝΤΕ – ΓΡΑΝΑΔΑ 2-1 (2-3)

Το παιχνίδι στην Ουγγαρία είχε σασπένς από το πρώτο λεπτό. Με φάσεις εκατέρωθεν, αυτοί που προηγήθηκαν ήταν οι Νορβηγοί, όταν στο 29′ ο Βαγιέχο σκόραρε ένα απίθανο αυτογκόλ.

Αργά στο δεύτερο μέρος, όμως, ο Σολδάδο έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα της Μόλντε για πρόκριση, σκοράρντας το 1-1 και χαρίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση στη Γρανάδα. Το εύστοχο πέναλτι του Χέσταντ στο 90′ δεν ήταν, σαφώς, αρκετό για τους Νορβηγούς.