Ένα βράδυ που ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς με την παρουσίαση του Χάμες εξελίχθηκε σε εφιάλτη για τον, ξανά, κακό Ολυμπιακό, με την Φράιμπουργκ να μην δείχνει οίκτο και να επικρατεί με αρκετή άνεση στο “Γ. Καραϊσκάκης” (0-3).

Με ένα γκολ στην αρχή κάθε ημιχρόνου και άλλο ένα στα μισά του πρώτου, οι Γερμανοί πέρασαν σαν “σίφουνας” από το Φάληρο, με τους “ερυθρόλευκους” να παρουσιάζονται ξανά κατώτεροι των περιστάσεων και να χρειάζονται ντεμαράζ νικών για να συνεχίσουν στο Europa League, αρχής γενομένης με τα παιχνίδια κόντρα στη Καραμπάγκ.

Πριν την έναρξη του αγώνα, πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του Χάμες Ροντρίγκες, που γνώρισε την αποθέωση από τους “ερυθρόλευκους” φιλάθλους που βρέθηκαν από νωρίς στο “Γ. Καραϊσκάκης”, ενώ επανασυνδέθηκε και με τον πρώην συμπαίκτη του στη Ρεάλ Μαδρίτης, Μαρσέλο.

Αγώνας:

Ο Κορμπεράν επανέφερε το 4-3-3 μετά την ήττα και, κυρίως, την εικόνα στην πρώτη αγωνιστική, με τον Ρέαμπτσιουκ να μένει εκτός λόγω των τελευταίων εμφανίσεων και την θέση του να παίρνει ο Ρέτσος. Επίσης, επανήλθε το δίδυμο των Μπουχαλάκη-Εμβιλά στα χαφ, ενώ ο Μπιέλ πήρε θέση λίγο πιο μπροστά τους, λόγω της ανετοιμότητας του Ιν-Μπεόμ. Τέλος, στην κορυφή της επίθεσης προτιμήθηκε ο Ουί-Τζο αντί του Ελ Αραμπί.

Παρά τον ενθουσιασμό που προκάλεσε η παρουσίαση του Χάμες, ο Ολυμπιακός μπήκε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο στο παιχνίδι, δεχόμενος φάσεις από το πρώτο λεπτό, ενώ δέχθηκε και το πρώτο γκολ μόλις στο 5′.

Από εκτέλεση φάουλ του Γκρέγκοριτς, ο Χέφλερ πετάχτηκε ολομόναχος στο πρώτο δοκάρι και άνοιξε το σκορ.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε μετά το γρήγορο γκολ, με την Φράιμπουργκ να κυριαρχεί και να απειλεί συνεχώς και με σχετική άνεση, παρ’ ότι οι “ερυθρόλευκοι” ήταν πίσω από την μπάλα. Χαρακτηριστικό στοιχείο είναι ότι στα πρώτα 20 λεπτά, οι Γερμανοί είχαν φτάσει τις 6 τελικές εντός περιοχής.

Στο 25′ ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους φιλοξενούμενους με την 7η τελική εντός περιοχής, καθώς ο Γκρέγκοριτς σκόραρε ανάμεσα σε Μπα και Σισέ, μετά την παράλληλη πάσα του Κέρεχ. Το γκολ ελέγχθηκε από το VAR για πιθανό οφσάιντ, αλλά για κακή τύχη των Πειραιωτών, δεν υπήρχε κάτι αντικανονικό στη φάση.

Λίγο αργότερα, ακολούθησε ολιγόλεπτη διακοπή από τον διαιτητή λόγω βεγγαλικών, με τις δύο ομάδες να επανέρχονται σχεδόν άμεσα για να επανεκκινήσει το παιχνίδι.

Το υπόλοιπο πρώτο μέρος κινήθηκε σε ήρεμους ρυθμούς, με λιγότερες φάσεις, ενώ στο 41′ ο Ολυμπιακός απείλησε σοβαρά για πρώτη φορά στο ματς, αλλά το σουτ του Ουί-Τζο σταμάτησε πάνω σε αμυντικό, ενώ ο Μπιέλ δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση στην εξέλιξη της με τακουνάκι.

Η εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ήταν παρόμοια με αυτή του πρώτου, με την Φράιμπουργκ να βρίσκει και τρίτο γκολ στο 52′. Από μία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Γκίντερ γύρισε στην μικρή περιοχή με κεφαλιά και ο Γκρέγκοριτς δεν δίστασε να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Δείγμα της ίδιας εικόνας με το πρώτο 45λεπτο, το τρίτο γκολ προήλθε από την δέκατη τελική εντός περιοχής από τους Γερμανούς, οι οποίοι συνέχιζαν να βρίσκουν χώρους να απειλούν, και μάλιστα με όλους τους πιθανούς τρόπους (κάθετες πάσες, γεμίσματα, στημένα).

Το 0-3 κατεύνασε κάπως τις ορέξεις των φιλοξενούμενων, που έριξαν τον ρυθμό και άφησαν την μπάλα στους “ερυθρόλευκους”.

Στο υπόλοιπο δεύτερο μέρος, οι Πειραιώτες κατάφεραν να διατηρήσουν το σκορ σε ένα χαμηλό επίπεδο, δεδομένης της συνολικής εικόνας, με την Φράιμπουργκ φυσικά να βοηθάει σε αυτό, η οποία σαν να… “χόρτασε” μετά το 0-3 και δεν έψαξε το κάτι παραπάνω…

Κίτρινες: Λίνχαρτ (60′), Γκάρι (77′), Χέφλερ (80′)

Ολυμπιακός (Κορμπεράν): Βάτσλικ, Ρέτσος (46′ Ρέαμπτσιουκ), Σισέ, Μπα, Βρσάλικο (71′ Άβιλα), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46′ Κούντε), Μπιέλ, Μασούρας (63′ Γκάρι), Μπόουλερ (63′ Ελ Αραμπί), Ουί-Τζο

Φράιμπουργκ (Στράιχ): Φλέκεν, Γκούντερ, Λίνχαρτ, Γκίντερ, Σιλντιμπίλια (78′ Κίμπλερ), Γκρίφο (78′ Κάιτελ), Χέφλερ, Έγεκσταϊν, Ντοάν (69′ Πέτερσεν), Γκρέγκοριτς (63′ Σάντε), Κέρεχ (62′ Τζέονγκ)