Ο Παναθηναϊκός είδε να του πηγαίνουν όλα στραβά με το ξεκίνημα, τα ισορρόπησε κερδίζοντας και αποβολή, όμως “αυτοκτόνησε” σε ένα 5λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, ηττήθηκε με 3-1 από τη Ρεν στη Γαλλία και πλέον αγχώνεται για την ευρωπαϊκή του συνέχεια.

Ο Ρίντερ έβαλε τους Γάλλους μπροστά στο παιχνίδι με τη βοήθεια και του Μπρινιόλι, αλλά ο Ιωαννίδης έφερε το ματς στα ίσα από την άσπρη βούλα. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους Σαλάχ και Μπλας να επαναφέρουν τη Ρεν σε θέση οδηγού με δύο γκολ και να δίνουν μια σπουδαία νίκη στους Γάλλους, οι οποίοι αγκάλιασαν την πρώτη θέση.

Από την αντίπερα όχθη, οι “πράσινοι” έμειναν στους 4 βαθμούς, εν αναμονή και του ματς που χρωστάνε Βιγιαρεάλ και Μακάμπι Χάιφα.

Αγώνας:

Ο Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε σημαντικές αλλαγές στην ενδεκάδα, με Πέρεθ και Βιλένα να παίρνουν την θέση των Αράο και Τζούρισιτς, αντίστοιχα.

Ενώ το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τον Παναθηναϊκό που πίεζε ψηλά και δεν δέχθηκε κάποια φάση στο πρώτο δεκάλεπτο, ένα τραγικό λάθος του Μπρινιόλι έφερε το γκολ για τη Ρεν. Από εκτέλεση φάουλ του Ρίντερ, ο Ιταλός είδε τη μπάλα να του γλιστράει από τα χέρια του και να απογοητεύει τους συμπαίκτες του.

Η αντίδραση ήταν άμεση από τους “πράσινους”, που κράτησαν περισσότερο την μπάλα και όσο πέρναγε η ώρα, κυριαρχούσαν όλο και περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο.

Η συμπαγής άμυνα των Γάλλων έδειχνε ότι θα τα βγάλει πέρα στο πρώτο μέρος, όμως σε μία από τις λιγοστές εισόδους των φιλοξενούμενων στην περιοχή, ο Ιωαννίδης πήγε να πέσει στη μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα μετά από φάση διαρκείας, ο Μπελοσιάν δεν του επέτρεψε να πάει σε αυτή με φάουλ και ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι στο 32′.

Μετά και την υπόδειξη του VAR, καθώς ο διαιτητής δεν έδωσε αρχικά την παράβαση, ο Ιωαννίδης έστησε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα του Γκαγιόν για το 1-1. Διπλό καλό για το “Τριφύλλι”, καθώς εκτός από την ισοφάριση, κέρδισε και την αποβολή του Μπελοσιάν.

Η ύστατη προσπάθεια έγινε από τον Παναθηναϊκό προσπαθώντας να κάνει την ολική ανατροπή πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λέπτου, όμως δεν βρήκε την μεγάλη φάση, ενώ η Ρεν έφτιαξε προϋποθέσεις στο φινάλε για να ξαναπροηγηθεί, δίχως επιτυχία.

Οι “πράσινοι” βγήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να ψάξουν την ολική ανατροπή, συνεχίζοντας την κυριαρχία που είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους.

Το πλάνο των Γάλλων με πολλούς παίκτες πίσω από την μπάλα λειτουργούσε ιδανικά, καθώς ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να βρει χώρους για να επιτεθεί, ενώ όσο πέρναγε η ώρα, και μετά το φρεσκάρισμα του Ζενεσιό, έψαχνε τις αντεπιθέσεις.

Σε μία από αυτές, μετά από φάση διαρκείας και κόντρα της μπάλας σε αμυντικό, ο Σαλάχ ευνοήθηκε και έστειλε τη μπάλα στα αφύλαχτα δίχτυα του εξουδετερωμένου Μπρινιόλι για το 2-1 στο 65′.

Μόλις πέντε λεπτά αργότερα, η ιστορία έγινε ακόμα πιο δύσκολη για την ελληνική ομάδα, καθώς ο Βιλένα έκανε ένα καθυστερημένο μαρκάρισμα στον Μάτιτς και ο Κόλουμ έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Μπλας με δυνατό σουτ στο κέντρο έγραψε το 3-1.

Το “Τριφύλλι” δεν βρήκε στο υπόλοιπο παιχνίδι το ψυχικό σθένος να επανέλθει, δεν είχε τα κουράγια να ψάξει την ανατροπή και το 3-1 έμεινε σχετικά εύκολα μέχρι το φινάλε.

Κίτρινες: Μπουριζό (34′), Βαγιαννίδης (44′), Πέρεθ (52′), Γου (55′), Σανταμαρία (81′)

Κόκκινες: Μπελοσιάν (33′)

Ρεν (Ζενεσιό): Γκαγιόν, Τεάτ, Μπελοσιάν, Γου, Ντουέ, Τεριέ (62′ Σαλάχ), Μάτιτς (90+3′ Ασενιόν), Λε Φεέ, Μπουριζό (63′ Μπλας), Καλιμουεντό (35′ Τρουφέρ), Ρίντερ (62′ Σανταμαρία)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Μλαντένοβιτς, Γεντβάι, Σένκεφελντ, Βαγιαννίδης (78′ Σπόραρ), Πέρεθ (79′ Αράο), Βιλένα, Τσέριν (46′ Τζούρισιτς), Μπερνάρ (71′ Αϊτόρ), Παλάσιος (71′ Μαντσίνι), Ιωαννίδης