Η Τσέλσι διέλυσε την Τσέστερφιλντ (5-1) και συνεχίζει και στο Κύπελλο Αγγλίας.

Ήταν τεράστια η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στους Μπλε και την Τσέστερφιλντ, η οποία στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα στο Stamford Bridge είχε δεχθεί τρία γκολ.

Στο 6’ ο Βέρνερ άνοιξε το σκορ στην κενή εστία μετά την κούρσα του Κόβατσιτς και την πάσα του Ζίγιεχ, στο 18’ κανένας δεν μάρκαρε τον Χάντσον-Οντόι και εκείνος με εκπληκτικό curler βρήκε τη γωνία και στο 20’ ο Χολ γύρισε στον Λουκάκου, που από κοντά είχε εύκολο έργο για το 3-0. Πριν βγει το πρώτο μέρος, ο κεντρικός αμυντικός. Αντρέας Κρίστενσεν, έκανε με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά το 4-0 έπειτα από απόκρουση στο σουτ του Χολ.

Στην επανάληψη, όπως ήταν αναμενόμενο, ο ρυθμός έπεσε πάρα πολύ, όμως είδαμε ακόμα δύο γκολ. Και το ένα ήταν για την Τσέστερφιλντ. Στο 55’ με πέναλτι που κέρδισε ο Πούλισικ ο Ζίγιεχ έκανε το 5-0 και στο 80’ ο Ασαντέ, που είχε περάσει ως αλλαγή, πέτυχε από κοντά το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους που το πανηγύρισαν (5-1).