Παρά την παιδαριώδη γκάφα του Ντε Χεά που έδωσε πνοή στην Έβερτον, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε εν τέλει με 3-1 των «Ζαχαρωτών» και τσέκαρε το εισιτήριο για τους «32» του FA Cup.

Με δύο τέρματα στις αρχές κάθε ημιχρόνου και ένα στις καθυστερήσεις του ματς, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα και με την επικράτηση με σκορ 3-1 επί της Έβερτον, «σφράγισε» το εισιτήριο για την φάση των 32 του FA Cup.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά στο «Θέατρο των Ονείρων», με την πολύ φορμαρισμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 4ο λεπτό. Ο Ράσφορντ μπήκε από τ’ αριστερά στην μεγάλη περιοχή και με παράλληλη έδωσε τη δυνατότητα στον Άντονι να χριστεί σκόρερ, ευστοχώντας προ κενής εστίας.

Δύο λεπτά, αργότερα, η Γιουνάιτεντ έφτασε πολύ κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματά της, ωστόσο το σουτ του Ράσφορντ πέρασε λίγο μακριά από το δεξί δοκάρι της εστία του Πίκφορντ.

Μετά το «σοκ» του πρώτου γκολ τα «ζαχαρωτά» προσπάθησαν ν’ ανεβάσουν τις γραμμές τους και να δημιουργήσουν απειλές για την εστία του Ντε Χέα. Μάλιστα, στο 13ο λεπτό, ο Ντεμαράι Γκρέι για εκατοστά δεν παραβίασε την εστία των γηπεδούχων με το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι και στη συνέχεια να βρίσκει στην πλάτη του Ισπανού πορτιέρε και να καταλήγει κόρνερ.

Ωστόσο, όσο άτυχος ήταν ο Γκρέι, λόγω του ότι η μπάλα δεν κατέληξε γκολ μετά το δοκάρι, τόσο τυχερός ήταν ο συμπαίκτης του, Κόνορ Κόαντι, ο οποίος από ολέθριο λάθος του Ντε Χέα μετά από γύρισμα του Μοπέ, είδε την μπάλα να στρώνεται στα πόδια του για την ισοφάριση.

Οι γηπεδούχοι, στη συνέχεια προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση στο 16ο λεπτό, με τον Μαρσιάλ να βλέπει τον Πίκφορντ να πραγματοποιεί τεράστια επέμβαση στο τετ-α-τετ του και να διατηρεί το 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες έζησαν ένα… déjà vu, με την Έβερτον να στέκεται δύο φορές άτυχη, καθώς στο 51ο λεπτό είδε τον Ιγουόμπι να βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου με φορείο και ένα λεπτό αργότερα τη Γιουνάιτεντ να βρίσκει για δεύτερη φορά δίχτυα, χάρις στη λάθος απομάκρυνση της παράλληλης του Ράσφορντ από τον Κόαντι.

Βέβαια, πριν την συμπλήρωση 75 λεπτών αγώνα, η ομάδα του Λάμπαρντ σκόραρε με τον Κάλβερτ Λιούιν, όμως η τεχνολογία του αυτόματου οφσάιντ υπέδειξε σε αντικανονική θέση τον Γκρέι, ο οποίος ήταν αυτός που έβαλε την παράλληλη στον φορ των «ζαχαρωτών».

Παρόλα αυτά, η Έβερτον βγήκε μπροστά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, πράγμα το οποίο της κόστισε καθώς ο Γκαρνάτσο βγήκε στην κόντρα και μπαίνοντας στην περιοχή ανετράπη από τον Γκόντρφι με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάρκος Ράσφορντ, ο οποίος ευστόχησε διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.