Η γενναία Πιτέρμπορο για 60 λεπτά κατάφερε να βάλει δύσκολα στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, ωστόσο η κλάση της Μάντσεστερ Σίτι μίλησε στο τέλος (0-2),

Το πιο σημαντικό σημείο της βραδιάς δεν ήταν κάποιο γκολ ή κάποια άλλη σημαντική ευκαιρία, αλλά η ενέργεια της Μάντσεστερ Σίτι να δώσει το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Ζιντσένκο, σε μία συμβολική κίνηση που συγκίνησε τον Ουκρανό μεσοαμυντικό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Πιτέρμπορο κράτησε για 60 λεπτά το μηδέν απέναντι στην αρμάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, όμως στο τέλος η κλάση των πολιτών αρκούσε για να τους δώσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Από δύο ασίστ του Φιλ Φόντεν, ο Μαχρέζ (60’) και ο Γκρίλις (67’) σκόραραν δις και η Μάντσεστερ Σίτι με το 0-2 περιμένει τον επόμενο της αντίπαλο στους «8» της διοργάνωσης.

Μαζί της πέρασε και η Κρίσταλ Πάλας που βρήκε πολύ σθεναρή αντίσταση από την Στόουκ. Οι Λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ στο 53ο λεπτό με τον Κουγιατέ, ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Τίμον.

Το σκηνικό μύριζε παράταση, ωστόσο ο Ρίντεβαλντ είχε αντίθετη άποψη και με δικό του γκολ ο Ολλανδός μέσος έστειλε την ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά στην επόμενη φάση (82’, 2-1).