Η Κροατία το ξαναέκανε όπως και στη φάση των “16”. Με 4-3 στα πέναλτι επικράτησε της Ρωσίας στη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε για 2η φορά στην ιστορία της στην τετράδα του Παγκόσμιου Κυπέλλου. Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρηση το σκορ ήταν 1-1 (Τσερίσεφ 31′, Κάμαριτς 39΄), ενώ στην παράταση οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Βίδα, όμως ο “μοιραίος” Φερνάντεζ (έχασε πέναλτι) έκανε το 2-2.

Μέτριο ήταν το ματς στο πρώτο ημίχρονο με την Κροατία να έχει τα ηνία του ματς στο πρώτο δεκάλεπτο. Μάλιστα στο 7′ παραλίγο να προηγηθεί όμως η κεφαλιά του Ρέμπιρτς πέρασε άουτ.  Οι Ρώσοι έπαιζαν αρκετά πίσω, αφού φοβόντουσαν την ποιότητα των αντιπάλων τους από τη μέση και μπροστά. Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό κι αυτό βόλευε ξεκάθαρα τη γηπεδούχο ομάδα, που είχε φέρει στα μέτρα της την αναμέτρηση. Μάλιστα κόντρα στη ροή του παιχνιδιού ο  Τσερίσεφ μ’ ένα απίστευτο σουτ έκανε το 1-0 για τη χώρα του, αφήνοντας άγαλμα τον Σούμπασιτς. Πραγματικά απίθανο γκολ.  Η απάντηση της Κροατίας όμως δεν άργησε να άργησε να έρθει. Ο Μάντζουκιτς πλαγιοκόπησε την ά,υνα των γηπεδούχων και την κατάλληλη στιγμή, έκανε τη σέντρα στον Αντρέι Κάμαριτς, που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1  στο 39ο λεπτό. Μέχρι την ολοκλήρωση του 1ου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και ι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στ’αποδυτήρια.

Πάλι η Κροατία μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, όντας τώρα  περισσότερο προσεκτική στ’ανασταλτικά της καθήκοντα. Ο Κράμαριτς μάλιστα πήγε να βάλει το γκολ του τουρνουά, όμως το ψαλιδάκι μπλόκαρε άνετα ο Σούμπασιτς. Στο 58ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν φάτσα με το 1-2, όμως το ξερό σουτ του Πέρισιτς χτύπησε στο δοκάρι του Ακινφέεφ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Αρόχιν με κεφαλιά απείλησε την εστία του Σούμπασιτς, δείχνοντας πως η Ρωσία μπορεί να σκοτώσει την αντίπαλό της ανά πάσα στιγμή. Το ενδεχόμενο της παράτασης ολοένα και φάνταζε πιο πιθανό, αφού η Κροατία δεν έβρισκε το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση. Οι Ρώσοι από τη μεριά τους, συνέχιζαν να παίζουν άμυνα μέχρι τελικής πτώσης. Τελικά το 1-1 έστειλε τις δύο αντιπάλους στην ημίωρη παράταση κι όποιος αντέξει.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης το σκηνικό του ματς δεν άλλαξε. Κατοχή οι Κροάτες, άμυνα οι Ρώσοι. Σε μία σταστική φάση λοιπόν ο Βίδα, έκανε το 1-2 με κεφαλιά για την ομάδα του, παγώνοντας τους Ρώσους φιλάθλους. Φυσικά το ματς δεν τελείωσε εκεί, αφού οι αμφιτρύωνες του Μουντιάλ, δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο του αγώνα και δικαιώθηκαν. Ο Ματίας Φερνάντεζ με κεφαλιά, ύστερα από φάουλ του Ντζαγκόεφ ισοφάρισε σε 2-2 και όλα θα κρίνονταν στα πέναλτι.

Στη ρουλέτα λοιπόν νικήτρια αναδείχτηκε η Κροατία με σκορ 4-3 και προκρίθηκε στους “4” του Μουντιάλ για 2η φορά στην ιστορία της.