Η Ουρουγουάη έδωσε ένα καλό μάθημα στην οικοδέσποινα Ρωσία. Οι Λατινοαμερικάνοι κέρδισαν πολύ εύκολα την αντίπαλό τους με 3-0 κι εξασφάλισαν την πρωτιά του ομίλου τους. Τα γκολ σημείωσαν οι Λουίς Σουάρες (10΄), Ντιέγκο Λασάλτ (32′) και Έντσον Καβάνι (90′). Να σημειώσουμε πως οι δύο ομάδες έχουν προκριθεί αμφότερες στον επόμενο γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Πολύ δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση η Ουρουγουάη, που φαινόταν πιο ζωντανή από την Ρωσία. Οι τυπικά γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Λουίς Σουάρες μόλις στο 10ο λεπτό. Ο άσος της Μπαρτσελόνα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έβαλε μπροστά τη χώρα του, δείχνοντας το δρόμο στους συμπαίκτες του. Η Ρωσία προσπάθησε να βγει μπροστά για την ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφερε. Αντίθετα δέχτηκε κι άλλο τέρμα από τον Ντιέγκο Λασάλτ (32′) και ουσιαστικά εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Μάλιστα οι οικοδεσπότες στη συνέχεια έμειναν και με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σμόλνικοφ. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 2-0 και η αναμέτρηση ουσιαστικά είχε λήξει.

Το 2ο ημίχρονο ήταν εξαιρετικά υποτονικό, αφού οι δύο χώρες δεν ρίσκαραν απολύτως τίποτα. Η μεν Ουρουγουάη δεν πίεζε την αντίπαλό της, ενώ και η Ρωσία είχε συμβιβαστεί με την ιδέα της ήττας και της 2ης θέσης. Τελικά οι τυπικά γηπεδούχοι σημείωσαν άλλο ένα τέρμα, με τον Καβάνι να σκοράρει με κοντινή προβολή στο 90ο λεπτό, διαμορφώνοντας το 3-0.