Ο Γουίλιαμ Τρόοστ-Έκονγκ έβαλε στα σχοινιά την Ακτή Ελεφαντοστού, όμως οι Ιβοριανοί με μεγάλη ανατροπή κόντρα στη Νιγηρία (1-2), πανηγυρίζουν την κατάκτηση του Copa Africa.

Οι Νιγηριανοί ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και στο 38ο λεπτό ευτύχησαν να προηγηθούν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον κεντρικό αμυντικό του ΠΑΟΚ, αφού ο Γουίλιαμ Τρόοστ-Έκονγκ με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Το 0-1, μάλιστα ήταν το σκορ του ημιχρόνου, με τους Ιβοριανούς να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους στη συνέχεια, φτάνοντας σε μια τεράστια ανατροπή.

Αρχικά στο 62′ ο Φρανκ Κεσιέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον μέσο της Μπαρτσελόνα να ισοφαρίζει σε 1-1 βάζοντας «φωτιά» στις κερκίδες, με την Ακτή Ελεφαντοστού να φτάνει στην μεγάλη ανατροπή στο 81′

Δράστης της ανατροπής ήταν ο Σεμπάστιαν Αλέ, με τον στράικερ της Μπορούσια Ντόρτμουντ να σκοράρει ένα πανέμορφο γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, που χάρισε στην Ακτή Ελεφαντοστού το Copa Africa.