Με πρωταγωνιστή τον 17χρονο Έντρικ, η Βραζιλία επικράτησε με 1-0 της Αγγλίας σε φιλική μεταξύ τους αναμέτρηση. Ντεμπούτο για τον Ντοριβάλ Τζούνιορ στον πάγκο της «σελεσάο».

Η Αγγλία γενικότερα είχε τον έλεγχο του αγώνα και πίεζε την αντίπαλη εστία. Τα «τρία λιοντάρια» είχαν πιο κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρουν, ωστόσο δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν καμία, με τη Βραζιλία να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Κάπως έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Καλύτερα μπήκαν οι Βραζιλιάνοι στο δεύτερο ημίχρονο, με την Αγγλία ωστόσο να συνεχίζει να ελέγχει το παιχνίδι. Από το 60’ και μετά η «σελεσάο» άρχιζε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να γίνεται απειλητική και στο 80’ μετά από ωραία συνεργασία του Βινίσιους Τζούνιορ και του Έντρικ, ο δεύτερος σκόραρε από κοντά για το 1-0!

Ο πιτσιρικάς σε ηλικία 17 ετών έγινε ο νεότερος παίκτης στην εθνική Βραζιλίας που σκόραρε μετά τον Ρονάλντο το φαινόμενο το 1994! Η Αγγλία στη συνέχεια πίεζε για την ισοφάριση, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα, με τον Έντρικ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων να χάνει την ευκαιρία για να σκοράρει και δεύτερη φορά!

Ωστόσο, το ματς έληξε… δευτερόλεπτα μετά και η Βραζιλία έφυγε νικήτρια από του Γουέμπλεϊ, με τον Ντοριβάλ να ξεκινά με ιδανικό τρόπο τη θητεία του στον πάγκο της πατρίδας του!