Έχασε και… έμπλεξε για τα καλά η AEK Betsson BC!

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, το Περιστέρι bwin πέρασε νικηφόρα με σκορ 101-97 από το Κλειστό των Άνω Λιοσίων για την 22η και τελευταία αγωνιστική του δεύτερου γύρου της Stoiximan Basket League, βάζοντας σε… μπελάδες την «Ένωση» όσον αφορά την 6άδα.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Ηλία Ζούρου πλέον περιμένει τα αυριανά παιχνίδια του Κολοσσού (εντός με Μαρούσι, 17:00) και του ΠΑΟΚ (εκτός με Καρδίτσα, 20:15) για να μάθει σε ποια θέση θα τερματίσει. Για την 6άδα, η ΑΕΚ χρειάζεται, είτε ήττα του Κολοσσού, είτε ο Κολοσσόςνα κερδίσει το Μαρούσι στη Ρόδο, αλλά και ο ΠΑΟΚ να νικήσει την Καρδίτσα, με αποτέλεσμα την τριπλή ισοβαθμία μεταξύ ΑΕΚ, Κολοσσού και ΠΑΟΚ, στην οποία υπερέχει η «Ένωση» έχοντας τρεις νίκες.

Όσον αφορά τους νικητές, που είχαν εξασφαλίσει ήδη την 3η θέση της κανονικής περιόδου, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λαβ με 20 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Ράγκλαντ με 19 πόντους και 10 ασίστ, με τον Ρένφρο να προθέτει και εκείνος 16 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους, που έμειναν για όγδοο διαδοχικό εντός έδρας ματς χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, ξεχώρισε ο Τζόρνταν ΜακΡέι με 27 πόντους

Το ματς:

Η ΑΕΚ Betsson BC ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Χολ, Νάιτ, ΜακΡέι, Αγραβάνη και Χατζηδάκη, με το Περιστέρι bwin να εκκινεί στην αρχική του πεντάδα με τους Ράγκλαντ, Μήτρου-Λονγκ, Γουίλιαμς, Κασελάκη και Τόμπσον. Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ σε ένα παιχνίδι με καλό και γρήγορο ρυθμό.

Ενδεικτικό είναι πως στο πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα στο σκορ άλλαξε συνολικά 10 φορές χέρια, ενώ υπήρξαν και πέντε ισοπαλίες! Με τους Αγραβάνη, Χολ και ΜακΡέι να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, η «Ένωση» προηγήθηκε με 15-11 στο 5λεπτο, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και με τους Κασελάκη, Ρένφρο και Γουίλιαμς να προσπερνούν για το 18-17 στο 7’. Κάπου εκεί, ο ΜακΡέι με 5 προσωπικούς πόντους, αλλά και ένα… πεντάποντο των Καράμπελα και Κουζμίνσκας σε μία φάση, οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν στο +5 για το 27-22 στο 9’. Ζερμέν Λαβ και Ρένφρο όμως βρήκαν λύσεις στο τελευταίο λεπτό, κλείνοντας το δεκάλεπτο στην απόλυτη ισορροπία (29-29).

Με τον Νετζήπογλου να πετυχαίνει πέντε γρήγορους πόντους, η ΑΕΚ προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή (34-33) στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου. Αυτό ωστόσο ήταν και το μοναδικό προβάδισμα των γηπεδούχων στο δεκάλεπτο, καθώς, το Περιστέρι bwin ανέβασε «στροφές» και με τον εκπληκτικό στο πρώτο ημίχρονο Λαβ (16 πόντους), αλλά και τα τρίποντα του Ράγκλαντ, πήρε το προβάδισμα με 50-44 στο 16′.

Μάλιστα, παρά τις προσπάθειες των ΜακΡέι και Κουζέλογλου να μαζέψουν τη διαφορά, οι φιλοξενούμενοι πήγαν ακόμα και στο +9 (46-55) χάρη στα διαδοχικά καλάθια του Μήτρου-Λονγκ, πηγαίνοντας τελικώς στα αποδυτήρια μπροστά με σκορ 58-51 σε ένα χορταστικό πρώτο ημίχρονο.

Με τους Κασελάκη και Ντάγκουμπιτς να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το Περιστέρι bwin να πάει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +11 (51-62). ΜακΡέι και Κουζέλογλου μείωσαν στους 7 (55-62) από την γραμμή των βολών, για να έρθει ο Τόμπσον και με γκολ-φάουλ να πάει εκ νέου σε διψήφια τιμή τη διαφορά (55-65) στο 23′.

Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση της ΑΕΚ, η οποία ανέβασε κατακόρυφα την έντασή της στην άμυνα, με αποτέλεσμα να βρει την απαραίτητη ψυχολογία και στην επίθεση και χάρη σε ένα σερί 11-0 στα επόμενα 3,5 λεπτά σερί δια χειρός ΜακΡέι (6π.) και Κουζμίνσκας (3π.) και Κουζέλογλου (2π.) να προσπεράσει με 66-65. Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν πλάι-πλάι, με τους φιλοξενούμενους να τους «ξεκολλά» στην επίθεση ο Ντάγκουμπιτς με δύο τρίποντα, την ΑΕΚ να απαντά με τους Κουζμίνσκας και Κουζέλογλου, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται ισόπαλο με σκορ 76-76.

Το θρίλερ συνεχίστηκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, εκεί όπου η ΑΕΚ προηγήθηκε με 83-80 στο 32′, ενώ παρά τα καλάθια των Ράγκλαντ και Ρένφρο για το 83-85, το τρίποντο του Καράμπελα και τα καλάθια του ΜακΡέι, έφεραν την «Ένωση» στο +5 (92-87) στο 36′. Κάπου εκεί ωστόσο, η καλή και πιεστική άμυνα του Περιστερίου bwin οδήγησε την ΑΕΚ σε εύκολα λάθη, αλλά και κακές επιλογές. Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα με μπροστάρη τον Ράγκλαντ να ανατρέψει την κατάσταση και με σερί 11-1 σε 3,5 λεπτά, να πάρει το πάνω χέρι με 98-93 στο 1:13′ πριν το φινάλε. Παρά τα καλάθια των ΜακΡέι και Κουζμίνσκας, οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών, παίρνοντας τελικώς τη νίκη με σκορ 101-97.

Τα δεκάλεπτα: 29-29, 51-58, 76-76, 97-101.