Η Τράμπζονσπορ ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από την ουραγό Ουμρανίγεσπορ, χάνοντας την ευκαιρία να ανέβει στην τριάδα της βαθμολογίας. Ήττα και για τη Σίβασπορ των Γούτα, Χαρίση.

Μέγα κάζο υπέστη η Τράμπζονσπορ! Η ομάδα των Μανώλη Σιώπη και Τάσου Μπακασέτα ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από την ουραγό Ουμρανίγεσπορ, χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί στην ευρωπαϊκή ζώνη και στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας.

Σε ένα ματς που ο Σιώπης ξεκίνησε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 61’ και ο Μπακασέτας έμεινε εκτός αποστολής, με τους Τούρκους να μην αναφέρουν την αιτία (ίσως και για να πάρει ανάσες ενόψει της συνέχειας), το πρώτο μέρος πέρασε χωρίς να υπάρχει σκορ και με την Τράμπζονσπορ να έχει 15 τελικές αλλά να μένει στο μηδέν. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι πάγωσαν το «Μέντικαλ Παρκ Στάντιουμ» στο 51’ με τον Σεκιντίκα. Στο 65ο λεπτό δε, ο Ναγίρ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Ουμρανίγεσπορ και… σόκαρε για τα καλά τους γηπεδούχους.

Ο Γιαζίτσι στο 83ο λεπτό μείωσε για την Τράμπζονσπορ, η οποία πίεσε για την ισοφάριση στο φινάλε αλλά δεν το κατάφερε γνωρίζοντας μια απρόσμενη ήττα. Οι γηπεδούχοι στο 90+8′ έμειναν με παίκτη λιγότερα μετά την αποβολή του Ούνουβαρ, κάτι το οποίο δεν επηρέασε το ματς.

Νωρίτερα, η Καραγκιουμρούκ επικράτησε 4-3 της Σίβασπορ των Χαρίση και Γούτα που αγωνίστηκαν σε όλο το παιχνίδι. Μάλιστα, ο Γούτας είχε και ασίστ στο γκολ του Τζέιμς στο 90’+1’ με το οποίο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-2 αλλά δεν έφτανε για να πάρουν κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Κάπως έτσι, η Σίβασπορ βρίσκεται μόλις στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.