Η Λίβερπουλ με “χρυσό” σκόρερ τον Φιρμίνιο στα χασομέρια του αγώνα επικράτησε με 2-1 της Μοντερέι από το Μεξικό στο Κατάρ και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων!

Εκεί που η παράταση έμοιαζε να είναι το επικρατέστερο σενάριο, ήρθε ο Φιρμίνιο. Ο Βραζιλιάνος με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Μοντερέι έδωσε τη λύση για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ και την έστειλε στον τελικό του Σαββάτου κόντρα στη Φλαμένγκο. Εκεί θα διεκδικήσει το τρόπαιο της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας που πέρσι κατέκτησε η Ρεάλ Μαδρίτης.

Άξιο αναφοράς πως αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά που η Λίβερπουλ καταφέρνει να επικρατήσει ομάδας εκτός Ευρώπης καθώς μετρά ακόμα τρεις ήττες. Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους πρωτοπόρους της Πρέμιερ Λιγκ αφού μόλις στο 12’ μετά από εξαιρετική πάσα του Σαλάχ, ο Κειτά βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα της Μοντερέι και τον πλάσαρε σωστά για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Παρ’ όλα αυτά, η απάντηση της ομάδας από το Μεξικό ήταν άμεση αφού δύο λεπτά αργότερα, μετά από απόκρουση του Άλισον, ο Φούνες πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να φέρει το ματς στα ίσια. Το σκορ έμεινε έτσι μέχρι και λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή όταν ο Φιρμίνιο με το… χρυσό γκολ έστειλε τη Λίβερπουλ στον τελικό.

Οι συνθέσεις

Μοντερέι (4-5-1): Μπαροβέρο, Σάντσεζ, Μόντες (79’ Λαγιούν), Μεντίνα, Βανγκιόνι , Πιζάρο (90’ Γκονζάλεζ), Ορτίζ, Ροντρίγκεζ, Γκαγιάρδο, Παμπόν Ρίος (82’ Μέτσα) – Φούνες Μόρι

Λίβερπουλ (4-3-3): Άλισον, Χέντερσον, Γκόμεζ, Μίλνερ (74’ Αλεξάντερ-Άρνολντ), Ρόμπερτσον, Κεϊτά, Λαλάνα, Σακίρι (68’ Μανέ), Τσάμπερλεν, Σαλάχ, Οριγκί (85’ Φιρμίνο)