Ύστερα από τέσσερα χρόνια, το Μεξικό επέστρεψε στην κορυφή της Βόρειας & Κεντρικής Αμερικής, καθώς επικράτησε 1-0 των ΗΠΑ στον τελικό του Gold Cup και σήκωσε το βαρύτιμο τρόπαιο.

Την κατάκτηση του Gold Cup για 11η φορά στην ιστορία του πανηγύρισε το Μεξικό. Η ομάδα του Τάτα Μαρτίνο επικράτησε 1-0 των ΗΠΑ χάρη σε υπέροχο γκολ του Τζόναθαν Ντος Σάντος και επέστρεψε στην κορυφή της Βόρειας & Κεντρικής Αμερικής ύστερα από μία τετραετία, αφού το 2017 είχαν σηκώσει το τρόπαιο οι Ηνωμένες Πολιτείες.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις ΗΠΑ να μπαίνουν πιο δυνατά και να χάνουν την πρώτη καλή ευκαιρία της αναμέτρησης με τον Τζόσι Άλτιντορ, το πλασέ του οποίου πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκιγιέρμο Οτσόα. Το Μεξικό αντέδρασε, έχασε 2-3 καλές στιγμές, ενώ δεν έλειψε κι η ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Μετά το 60′ το Μεξικό πήρε ξεκάθαρα τα ηνία του ματς, πίεσε για το γκολ και είδε τους κόπους του να αποδίδουν καρπούς στο 73ο λεπτό, όταν ο Τζόναθαν Nτος Σάντος έκανε το σουτ στην κίνηση κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι ΗΠΑ προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση και να στείλουν το ματς έστω στην παράταση, αλλά όποτε χρειάστηκε, ο Οτσόα δήλωσε παρών κι αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του.