Η Γαλατασαράι στέφθηκε για 18η φορά στην ιστορία της Κυπελλούχος Τουρκίας μετά τη νίκη με 3-1 επί της Ακίσαρσπορ, που βρέθηκε μπροστά στο σκορ.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, όμως με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Έλβις Μανού στο 57′. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πίεσαν πάρα πολύ τους αντιπάλους τους και αυτό φάνηκε από το χαμένο πέναλτι του Εμπαγιέ, ενώ κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σινάν Γκουμούς, για το 1-1.

Όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση πήγαινε στην παράταση, όμως το “χρυσό γκολ” για την “τσιμ μπόμπ” ήρθε στο 88’ με γκολ του Φενγκουλί. Στις καθυστερήσεις ο Εμπαγιέ σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας του για το τελικό 1-3 και έκανε τη βραδιά σε πανηγυρική για τη Γαλατά.