Κάνοντας δυναμική αρχή και πετυχαίνοντας δύο γκολ στα πρώτα 20 λεπτά η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ.

Καταιγιστική! ήταν η γηπεδούχος ομάδα που πέτυχε δύο γκολ στα πρώτα 17 λεπτά και, μάλιστα, αμφότερα μέσα σε διάστημα τριών λεπτών. Η ΑΕΚ ήταν όλα όσα έπρεπε στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, αλλά μάτια δεν έβγαλε. Ήταν αποτελεσματική, έφτασε σε δύο γκολ σε δύο καθαρές ευκαιρίες και δυο-τρεις ακόμα με καλές προϋποθέσεις που δεν κατέληξαν σε τελική προσπάθεια, ενώ το ουσιαστικότερο κέρδος της (σ.σ. πέρα φυσικά από την πρόκριση) είναι ότι ξεκάθαρα ανοίγει την ψαλίδα, πλέον, με ομάδες χαμηλότερης δυναμικότητας, που τους πρώτους μήνες του πρωταθλήματος θα δυσκολευόταν να κερδίσει.

Του λόγου το αληθές αποδεικνύεται από τα έντεκα παιχνίδια στα οποία μετράει μόνο την ήττα από τον ΠΑΟΚ και τη συνέπεια με την οποία σκοράρει απέναντι σε μικρομεσαίους αντιπάλους. Η ΑΕΚ, η οποία έχει ανοικτό δρόμο για τα ημιτελικά του κυπέλλου, έκανε ακριβώς εκείνο που έπρεπε για να μην ιδρώσει για την πρόκριση. Ξεκίνησε επιθετικά και παρά τις αλλαγές και το σοκ από τον τραυματισμό του Παουλίνιο, κατάφερε να βρει γρήγορα όχι μόνο το ένα γκολ που θα την έδινε το προβάδισμα για την πρόκριση, αλλά και το δεύτερο το οποίο ουσιαστικά «τελείωνε» τις ελπίδες του Αστέρα. Οι φιλοξενούμενοι θα ήθελαν πολύ να κλέψουν το… αποτέλεσμα και την πρόκριση, όμως ας μη γελιόμαστε, το ματς πρωταθλήματος με τον Παναιτωλικό είναι πολύ πιο σημαντικό για τους Αρκάδες από την πορεία στο κύπελλο.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στον αναμενόμενο ρυθμό… Η ΑΕΚ έψαξε να βάλει περισσότερα γκολ και να προσφέρει θέαμα, ο Αστέρας να πάρει ό,τι περισσότερο μπορούσε από το παιχνίδι και να βρει ένα γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο ματς, ο κόσμος αποθέωνε τον Σέρχιο Αραούχο που έρχεται αύριο και η φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδα ολοκληρώθηκε με απόλυτη ηρεμία.