Ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια της Ligue 1 όπου είχαν αρκετό ενδιαφέρον. Η Ρεν μπόρεσε το “διπλό” και κατάφερε να παραμείνει στην 5η θέση της βαθμολογίας. Δείτε όλα τα αποτελέσματα από τα παιχνίδια του γαλλικού πρωταθλήματος:

Αμιέν – Ρεν: 0-2

Η Ρεν δεν τα βρήκε εύκολα απέναντι στην Αμιέν η οποία στο πρώτο μέρος του αγώνα στάθηκε ανώτερη, είχε μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας και ήταν πιο επιθετική. Από τα τελευταία όμως λεπτά του πρώτου 45λεπτου η Ρεν ανέβασε “στροφές” και στο 41΄άνοιξε το σκορ για το 0-1. Με άλλον πλέον.. αέρα, στην επανάληψη ήταν επιβλητική και με το δεύτερο τέρμα που πέτυχε ο Σαρ στο 86′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ανζέ – Γκινγκάμπ: 3-0

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους γηπεδούχους που τελευταία έχουν πάρει… φόρα. Σε ένα ματς με καλό ρυθμό από την αρχή μέχρι το τέλος, η Ανζέ κατάφερε να προσφέρει στους θεατές της εντυπωσιακές στιγμές. Αρχικά άνοιξε το σκορ στο 1′ για να σκοράρει ξανά στο… 89′ και στο 94′ με την Γκινγκάμπ να μην μπορεί να “αντιδράσει” σε καμία των περιπτώσεων.

Μετς – Τουλούζ: 1-1

Άτυχοι στάθηκαν οι γηπεδούχοι καθώς ξεκίνησαν καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο σε σχέση με την Τουλούζ. Μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν στο 32′ με το 1-0 του Ρου όμως στο 42΄ο Παλμιέρι αποβλήθηκε. Έτσι με έναν παίκτη λιγότερο η Τουλούζ ισοφάρισε στο 84′ με τον Αμιάν.

Σεντ Ετιέν – Ντιζόν: 2-2

Απίθανο ματς με την Σεντ Ετιέν να το “παλεύει” πάρα πολύ καθώς δύο φορές βρέθηκε πίσω στο σκορ και κατάφερε να ισοφαρίσει χωρίς όμως να κάνει και την ανατροπή. Στο 32′ ο Ταβάρες έκανε το 0-1 αλλά στο 35′ ο Μπέριτς έχασε την ευκαιρία του από εκτέλεση πέναλτι για την ισοφάριση. Ωστόσο ο ίδιος το κατάφερε αργότερα, στο 46′ των καθυστερήσεων. Στο 55′ η Ντιζόν ξαναβρέθηκε μπροστά με το 1-2 το οποίο και πάλι “εξουδετέρωσε” ο Μπέριτς στο 61′.