Σόου Εμπαπέ στο Παρίσι!

Σε ένα ματς που «κρεμόταν» από μια «κλωστή» μέχρι το 60ο λεπτό (γκολ με πέναλτι από Νεϊμάρ στο 9′, δύο αποβολές και τεράστιες ευκαιρίες εκατέρωθεν), ο Κιλιάν Εμπαπέ βγήκε μπροστά και με τέσσερα γκολ σε 13 ( ! ) λεπτά (61′, 66′, 69′, 74′) «καθάρισε» το ματς για την Παρί (5-0), η οποία συνέχισε την αήττητη πορεία της στη Ligue 1 με 9 νίκες σε ισάριθμα ματς!

Πρώτο ημίχρονο γεμάτο δράση στο Παρίσι! Στο 9ο λεπτό, ο γκολκίπερ Λόπες ανέτρεψε τον Εμπαπέ και ο Νεϊμάρ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έβαλε μπροστά στο σκορ την Παρί (1-0).

Θα περίμενε κανείς πως οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν περισσότερη ορμή από το γρήγορο γκολ, ωστόσο η Λυών ήταν εκείνη που βγήκε μπροστά και έψαξε την γρήγορη απάντηση, με την ευκαιρία του Ντεπάι (13′) να ξεχωρίζει.

Αν μη τι άλλο, η συνέχεια ήταν συναρπαστική. Η Λυών συνέχιζε να πιέσει την Παρί, ιδίως μέχρι τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, δείχνοντας… κότσια, καθώς είχε χάσει από νωρίς τον Φεκίρ (αλλαγή στο 7′ λόγω τραυματισμού) και λίγο αργότερα δέχθηκε γκολ. Μάλιστα, στο 37′ είδε τον Κιμπέμπε να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια (απόφαση μετά από χρήση VAR) και έλαβε ακόμη περισσότερο θάρρος.

Όμως το ποδόσφαιρο χρειάζεται και τύχη, την οποία δεν είχε η Λυών. Στο 41′, οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού (Ντιμπουά αντί Ράφαελ), ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Τουσάρ είδε την δεύτερη κίτρινη από τον διαιτητή, απόφαση που αποκατέστησε τις ισορροπίες στο ματς.

Κι επειδή τα «σημάδια» για το… δραματικό αυτό ματς είχαν φανεί από νωρίς, το δεύτερο ημίχρονο «άνοιξε» με δύο μεγάλες ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τον Λόπες να βγάζει το τετ-α-τετ του Νεϊμάρ (47′) και στη συνέχεια τον Μπουφόν να «βγάζει» την προβολή του Κορνέ (48′).

Πάντως, τα καλύτερα ήρθαν λίγο αργότερα… O Εμπαπέ είδε τον Κορνέ να χάνει άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στα καρέ του Μπουφόν και ανέλαβε… δράση, αφού πρώτα είδε τον Λόπες να του «παίρνει» τη «μπουκιά» από το «στόμα» σε… τέσσερις περιπτώσεις.

Το τελείωμά του εντός περιοχής χτύπησε στα δύο δοκάρια και αναπαύτηκε στα δίχτυα της Λυών (2-0, 61′), ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος φρόντισε να βάλει… τέλος στη σεμνή τελετή, σκοράροντας για δεύτερη φορά (3-0, 66′). Κι επειδή όταν πάρει φόρα… δεν τον σταματά κανείς, φρόντισε να βάλει τρίτο στο 69ο λεπτό και… τέταρτο στο 74ο λεπτό, γράφοντας το 5-0!

Ο πρωταθλητής κόσμου με τη Γαλλία, έκανε χατ-τρικ μέσα σε 8 (!) λεπτά και… καρέ τερμάτων σε 13′, «καθαρίζοντας» την -αξιόμαχη μέχρι το 60′- Λυών (που είχε και δοκάρι στο 81′ με τον Ντεπάι), διατηρώντας το απόλυτο σερί νικών της Παρί, που πλέον μετρά εννέα νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές, έχοντας οκτώ βαθμούς «αέρα» από τη δεύτερη Λιλ.

Παρί Σεν Ζερμέν: Μπουφόν, Μενιέρ, Σίλβα, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ, Μαρκίνιος, Βεράτι, Ντι Μαρία (84′ Ντιαμπί), Νειμάρ, Εμπαπέ, Καβάνι (40′ Κέρερ)

Λυών: Λόπες, Ραφαέλ (41′ Ντιμπουά), Ντενάιερ, Μορέλ, Μεντί, Τουσάρ, Ντομπελέ, Αουάρ, Φεκίρ (7 λ.τρ Κορνέ, 78′ Ντιοπ), Τραορέ, Ντεπάι