Την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Ρεν υπέστη η Μονακό για την 9η αγωνιστική της Ligue 1, η οποία ήταν η πέμπτη για φέτος.
Ο Ντα Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 14’ έπειτα από ασίστ του Μπεν Αρφά, ο Φαλκάσο ισοφάρισε στο 49ο λεπτό και στο 77’ ο Μπεν Αρφά πέτυχε γκολ που αποδείχτηκε νικητήριο.
Από την πλευρά της, η Μαρσέιγ επικράτησε με 2-0 της Καέν, με τον Κώστα Μήτρογλου να δείχνει τον δρόμο προς τη νίκη για τους γηπεδούχους, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι έπειτα από την μπαλιά του Τοβέν στο 36’. Ο δημιουργός του πρώτου τέρματος, έγινε σκόρερ εννέα λεπτά μετά την πάσα του Παγέ.

Τέλος, η Μπορντό επικράτησε με 3-0 εντός έδρας της Ναντ, φτάνοντας τους 14 βαθμούς, διατηρώντας στον πάτο και τους έξι βαθμούς τα «καναρίνια».
Ο Καραμό μπήκε… φουριόζος στην αναμέτρηση μέχρι το 7’ είχε σκοράρει δις, ενώ στο 42’ ο Καμανό από τα έντεκα βήματα έγραψε το 3-0, που έμεινε μέχρι τέλους.