Η Ρεν γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 από τη Νις εκτός έδρας, λίγες μόλις μέρες πριν από το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό για το Europa League.

Χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα της παραμένει η Ρεν για πάνω από ένα ολόκληρο μήνα και βρίσκεται μόλις δύο πόντους από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού ηττήθηκε με 2-0 εκτός έδρας από τη Νις, η οποία βρίκεται στην κορυφή της βαθμολογίας της Ligue 1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με την Ρεν να έχει πιο ουσιαστικές ευκαιρίες, αλλά να μην λείπουν οι καλές στιγμές για τους γηπεδούχους. Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με γκολ του Μπογκά μετά από σέντρα του Μπουνταουί μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος, η Νις μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 1ο λεπτό έφτασε μία ανάσα από το 2-0 με τον Μανταντά να βγάζει το τετ α τετ με τον Μπουντουί. Στο 75ο λεπτό το τάκλιν του Γιουσούφ στο Λε Φε είχε ως αποτέλεσμα να μείνουν οι γηπεδούχοι με 10 παίκτες.

Για 10 λεπτά η Ρεν πίεσε για την ισοφάριση, ωστόσο σε μία αντεπίθεση ο Ομαρί αναγκάστηκε να κάνει φάουλ και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Από το φάουλ αυτό οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ντιόπ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι,αλλά αυτή βρήκε στην πλάτη του Μανταντά.

Κάπως έτσι η Ρεν λίγες μέρες πριν το εντός έδρας παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στη Γαλλία ηττήθηκε από την πολύ καλή φέτος Νις.