Με αυτογκόλ του Κόστα στο 88ο λεπτό, η Λιόν απέδρασε με μεγάλο διπλό από την έδρα της Τουλούζ (1-2), μειώνοντας στους δύο βαθμούς τη διαφορά από την 5η θέση και τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Την ανοδική της πορεία με στόχο ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο συνέχισε η Λιόν το βράδυ της Παρασκευής (14/04), φεύγοντας με μεγάλο διπλό από την έδρα της Τουλούζ (1-2) για την 31η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι «λιονέ», «ξετύλιξαν» τα δώρα των γηπεδούχων και πήραν το τρίτο διαδοχικό τους τρίποντο στο πρωτάθλημα, καθώς άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Λακαζέτ στο 34′, κλειδώνοντας το πολύτιμο τρίποντο στο 88ο λεπτό με αυτογκόλ του Κόστα. Νωρίτερα, η Τουλούζ είχε ισοφαρίσει με τέρμα του Αμπουχλάλ στο 37′.

Κάπως έτσι, η Λιόν ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 50 βαθμούς, ούσα στο -2 από την πρώτη πεντάδα που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της νέας σεζόν.