Το φιλικό ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Μάντσεστερ Σίτι έληξε ισόπαλο 3-3, όμως το σημαντικό ήταν ότι οι δύο ομάδες μάζεψαν ένα σημαντικό ποσό στη μάχη κατά της νόσου ALS.

Έξι γκολ και ένα γεμάτο παιχνίδι προσέφεραν οι παίκτες της Μπαρτσελόνα με την Μάντσεστερ Σίτι στο φιλικό που διεξήχθη για να συγκεντρωθούν χρήματα για όσους πάσχουν από τη νόσο ALS.

Αυτό ήταν και το σημαντικότερο αφού η προσέλευση του κόσμου ήταν μεγαλύτερη από εκείνοι που περίμεναν όλοι. Σύμφωνα με την ανακοίνωση που βγήκε κατά τη διάρκεια του αγώνα κόπηκαν περισσότερα από 91.000 εισιτήρια.

Στο πρώτο ημίχρονο πρωταγωνιστές ήταν οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων. Στο 21′ και κόντρα στη ροή του αγώνα η Μάντσεστερ Σίτι άνοιξε το σκορ. Ο Πένια έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Άλβαρεζ έκανε από κοντά το 0-1.

Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε οκτώ λεπτά, αφού στο 29′ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 1-1. Ο Ομπαμεγιάνγκ έγινε αποδέκτης της μπάλας στέλνοντάς την στα δίχτυα του Ορτέγκα Μορένο που φέρει ευθύνη. Με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Από εκεί και μετά οι δύο προπονητές αποφάσισαν να κάνουν αρκετές αλλαγές με τις ομάδες τους να γίνονται πιο αποτελεσματικές.

Στο 66′ έπειτα από λάθος του Ντε Μπρόινε η Μπαρτσελόνα έφτασε στο 2-1 με τον Φρένκι Ντε Γιονγκ, όμως η Μάντσεστερ Σίτι απάντησε άμεσα.

Στο 70′ οι φιλοξενούμενοι έκρυψαν την μπάλα με τον Κανσέλο να δίνει έτοιμο γκολ στον Κόουλ Πάλμερ ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-2.

Μπαρτσελόνα: Ινιάκι Πένια, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Κουντέ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Κεσιέ, Ντε Γιονγκ, Τόρες, Ομπαμεγιάνγκ, Ραφίνια

Μάντσεστερ Σίτι: Μορένο, Γουόλκερ, Ντίας, Γκόμες, Λιούις, Φίλιπς, Μπερνάντο Σίλβα, Πάλμερ, Μαχρέζ, Φόντεν, Άλβαρεζ