Ο θαυματουργός Έρλινγκ Χάαλαντ πέτυχε χατ-τρικ κόντρα στην Ρουμανία (4-0), έφτασε τα 6 γκολ σε 6 συμμετοχές με τα χρώματα της Εθνικής, συνεχίζοντας να τρελαίνει τον κόσμο με τα κατορθώματα του! Στο άλλο παιχνίδι του League B η Φινλανδία νίκησε τη Βουλγαρία με 2-0.

Έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Έρλινγκ Χάαλαντ που σκόραρε τρεις φορές, αλλά και τον Μάρτιν Όντεγκάαρτντ που έδωσε δύο ασίστ, η Νορβηγία επικράτησε εύκολα της Ρουμανίας με σκορ 4-0.

Ο αστέρας της Ρεάλ Μαδρίτης Όντεγκάαρντ με μία πανέξυπνη κάθετη πάσα ξεκλείωσε την άμυνα των Ρουμάνων, βρίσκοντας τον Χάαλαντ που μετά σε τετ α τετ δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει και να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του στο 13΄. Ο Σέρλοθ στο 39ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, όταν από μία πάσα του Μέλινγκ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και πλάσαρε ουσιαστικά σε κενό τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Όντεγκάαρντ με τον Χάαλαντ συνδυάστηκαν ακόμη μια φορά, με τον 21χρονο μέσο να βρίσκεται σε ξεκάθαρη θέση να σκοράρει, όμως προτίμησε να πασάρει στον φορ της Ντόρτμουντ και αυτός πάλι με κενό τέρμα να κάνει το 3-0 στο 64. Το τελικό 4-0 έκανε πάλι ο 20χρονος στράικερ, ο οποίος πήρε τη μπάλα ακριβώς έξω από την περιοχή, κατάφερε και έμεινε όρθιος από τα μαρκαρίσματα των Ρουμάνων και με δυνατό σουτ με το αριστερό σκόραρε το τρίτο του προσωπικό τέρμα στο 74ο λεπτό και το 51ο στα τελευταία 48 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

Την δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση του Nations League πανηγύρισε η Φινλανδία, καθώς επικράτησε με 2-0 της Βουλγαρίας, για τον 4ο όμιλο του League B. Νίκη που ήρθε στην επανάληψη, με τον Τιμ Σπαρβ της ΑΕΛ να παίζει βασικός και να βγάζει όλο το 90λεπτο, ενώ ανέβασε τους γηπεδούχους στη δεύτερη θέση του γκρουπ, διατηρώντας τους φιλοξενούμενους παράλληλα στην τελευταία.

Τέλος, στο τρίτο σημερινό παιχνίδι με ώρα έναρξης τις 16:00 και δεύτερο για τον ίδιο όμιλο, Ιρλανδία και Ουαλία έμειναν στο 0-0, με τους γηπεδούχους να βλέπουν τον Τζέιμς ΜακΛιν να αποβάλλεται με δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε πέντε λεπτά. Ενώ με τον πόντο αυτό, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν αήττητοι και πρωτοπόροι μετά από τρεις αγωνιστικές!