Οι νίκες με Νότιγχαμ Φόρεστ και Κρίσταλ Πάλας της είχαν δώσει βαθμούς, αλλά όχι κι αυτοπεποίθηση. Η Άρσεναλ μόχθησε να πάρει τα τρίποντα, έδειχνε να μην καθαρίζει εύκολα τους αγώνες και τελικά πλήρωσε την εικόνα της στο ξεκίνημα της σεζόν απέναντι στην σκληροτράχηλη Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα.

Ακόμα κι αν κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ μέσα σε τρία λεπτά στο β΄μέρος, τελικά οι Gunners πληγώθηκαν στο φινάλε με αριθμητικό πλεονέκτημα (2-2) και μοιραία γνώρισαν την πρώτη γκέλα της σεζόν.

Σε μια παράφραση του γνωστού ρητού μάλιστα θα μπορούσαμε να πούμε πως η… κακή μέρα φάνηκε από το πρωί, αφού προτού καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Περέιρα εκμεταλλεύτηκε τη λάθος πάσα του Σάκα και την κάκιστη τοποθέτηση του Ράμσντεϊλ για να τιμωρήσει τον Άγγλο κίπερ για το 1-0. Όσο κι αν προσπαθούσαν, οι Gunners δεν έβγαζαν φρεσκάδα κι ιδέες, όμως όλα άλλαξαν μέσα σε τρία λεπτά στο β΄μέρος. Αρχικά στο 70΄ο Βιεϊρά κέρδισε πέναλτι και ο Σακά ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ενκέτια εκτέλεσε άψογα ολομόναχος μέσα στην περιοχή για να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Η αποβολή του Μπάσεϊ μάλιστα στο 83΄φάνηκε να χαλυβδώνει τη νίκη των γηπεδούχων, όμως η Φούλαμ δεν είχε πετάξει λευκή πετσέτα… Στο 87΄και μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Παλίνια έπιασε τρομερό μονοκόμματο σουτ και έστειλε τη μπάλα στη γωνία για το 2-2. Στο χρόνο που απέμενε ο Λένο είχε τις απαντήσεις στις εντυπωσιακές προσπάθειες του Βιεϊρά, ενώ στο μεταξύ ο Ράμσντεϊλ έσωσε την Άρσεναλ από το απόλυτο κάζο νικώντας τον Τραορέ στο τετ-α-τετ (90+7΄) για να της χαρίσει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ισορροπία για Μπρέντφορντ και Κρίσταλ Πάλας

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το λονδρέζικο ντέρμπι ανάμεσα σε Μπρέντφορντ και Κρίσταλ Πάλας, οι οποίες τελικά περιορίστηκαν στο τελικό 1-1. Παρά το προβάδισμα τον Μελισσών στο 18΄με τρομερή ενέργεια και πλασέ του Σάντε, η Πάλας τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει με… μπόλικη δόση τύχης σε τάκλιν του Άντερσεν (76΄). Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Λυτρώθηκε στο φινάλε η Γουλβς, βυθισμένη από νωρίς η Έβερτον

Σπουδαία και… πολύτιμη νίκη μπόρεσε να πάρει η Γουλβς, η οποία επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Έβερτον. Οι Λύκοι έτσι έφτασαν στο παρθενικό τους τρίποντο στη σεζόν, με τα Ζαχαρωτά να γνωρίζουν την τρίτη διαδοχική τους ήττα.

Από ένα ακυρωθέν γκολ είχε κάθε ομάδα, το σύνολο του Ο’Νιλ όμως λύτρωσε στο φινάλε ο Κάλατζιτς. Ο υψηλόσωμος φορ με ωραία κεφαλιά στο 87′ νίκησε τον Πίκφορντ και χάρισε τους 3 βαθμούς στην ομάδα του.