Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν ασταμάτητη και στο Emirates, προηγήθηκε με το καλημέρα και το υπερασπίστηκε υποδειγματικά, για να επικρατήσει της Άρσεναλ με 1-0 και να παραμείνει σε απόσταση ασφαλείας στην κορυφή.

Οι “Πολίτες” έφτασαν τις 18 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και πάει με την καλύτερη ψυχολογία στο πρώτο παιχνίδι με την Γκλάντμπαχ.

Οι “Κανονιέρηδες” και ο Αρτέτα είχαν το μυαλό και στην Μπενφίκα, πάλεψαν όσο μπορούσαν αλλά η διαφορά είναι χαώδης και δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

Αγώνας:

Η διαφορά ποιότητας, βαθμολογικά και αγωνιστικά, είναι χαώδης, με τους “Πολίτες” να ετοιμάζονται να επιστρέψουν στην κορυφή της Premier League, ενώ οι “Κανονιέρηδες” παλεύουν στο όριο του πρώτου μισού της βαθμολογίας.

Με ευρωπαϊκά παιχνίδια και για τις δύο ομάδες σε αυτή την εβδομάδα, ήταν αναμενόμενο να δούμε αλλαγές από Αρτέτα και Γκουαρδιόλα, ξεκουράζοντας σημαντικά εργαλεία τους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, πήραν τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό και δεν άργησαν να προηγηθούν. Μόλις στο 2′, βρήκαν δίχτυα σε μία ολιγωρία της αντίπαλης άμυνας.

Ο Μάχρεζ έκανε μερικές ντρίμπλες μπροστά στον Τίρνεϊ και σέντραρε με το καλό του πόδι, με τον Στέρλινγκ να παίρνει την κεφαλιά ανάμεσα σε Χόλντινγκ και Μπεγιερίν, ανοίγοντας το σκορ.

Το πρώτο τέταρτο άνηκε ολοκληρωτικά στην Σίτι, που δεν επέτρεπε στην μπάλα να χαθεί και επανακτούσε άμεσα την κατοχή, με την ομάδα του Αρτέτα να αρκείται να μένει πίσω και να περιμένει.

Ο Στέρλινγκ, εκτός από το γκολ θα μπορούσε στα πρώτα έξι λεπτά να έχει ήδη χατ-τρικ, καθώς μόλις πριν το γκολ, είχε την ευκαιρία στο δεύτερο δοκάρι αλλά άργησε, ενώ λίγο αργότερα, ο Λένο τον πρόλαβε πριν εκτελέσει.

Το ποδόσφαιρο που έπαιζαν οι “Πολίτες” ήταν απίθανο και ο τρόπος που άλλαζαν την μπάλα σεμιναριακός. Ακόμα και χωρίς την μπάλα, η πίεση ήταν τόσο ασφυκτική που ανάγκαζε την Άρσεναλ να κάνει λάθος μεταβιβάσεις ή απλά να απομακρύνει.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο ρυθμός χαλάρωνε και οι παίκτες του Γκουαρδιόλα σταμάτησαν να είναι τόσο επιθετικοί, με το δίδυμο Σακά και Τίρνεϊ να είναι ότι καλύτερο διαθέτει σήμερα ο Αρτέτα.

Οι δύο τους συνεργάζονταν συνεχώς στις όποιες αντεπιθέσεις έβρισκαν και κινούνταν ταχύτατα. Ο Άγγλος επιθετικός είχε την πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 18′, με τον Ομπαμεγιάνγκ να μπαίνει στην μέση, αν και η μπάλα θα κατέληγε άουτ.

Η Σίτι έψαχνε με ατομικές ενέργειες να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα καθώς ο Γκουαρδιόλα επέλεξε να παίξει χωρίς καθαρό επιθετικό και αυτό άρχισε να φαίνεται όσο περνούσε η ώρα.

Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους άνηκε ολοκληρωτικά στους Λονδρέζους, που πήραν τον έλεγχο της κατοχής, έχοντας ως καλύτερη φάση μία συνεργασία Πεπέ και Μπεγιερίν, με τον πρώτο να αστοχεί διαγώνια της εστίας του Έντερσον.

Η εικόνα στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου δεν ήταν αρκετά διαφορετική από αυτά που είδαμε στο τέλος του πρώτου, με την Άρσεναλ να έχει την διάθεση να πιέσει για την ισοφάριση.

Ο Ντε Μπρόινε απείλησε πρώτος στο δεύτερο 45λεπτο, όταν και είδε την μπάλα να του στρώνεται από την απομάκρυνση του Ελνένι, αλλά το μονοκόματο σουτ πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Λένο.

Ο Λένο χρειάστηκε να επέμβει στο 56′, όταν και απομάκρυνε σε κόρνερ, με εκτίναξη του σε σουτ του Γκουντογκάν από το όριο της περιοχής.

Η δυσκολία των γηπεδούχων στο να δημιουργήσουν φάσεις ήταν χαρακτηριστική, σπαταλώντας πολύ ώρα αλλάζοντας την μπάλα στο χώρο του κέντρου.

Ο Κανσέλο δημιούργησε έναν κίνδυνο για την εστία του Έντερσον, όταν και του έστειλε την μπάλα με πολύ ύψος, αυτός απομάκρυνε όπως όπως και ο Ελνένι δοκίμασε από πολύ μακριά, χωρίς να βρει στόχο στο 74′.

Ο ίδιος παίκτης άγγιξε να καθαρίσει το παιχνίδι στο 81′ μετά από ωραία συνεργασία με τον Ζεσούς, όμως το τελείωμα του με το εξωτερικό από ιδανική θέση πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λένο.

Τα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης κύλησαν με τους γηπεδούχους να κάνουν την απέλπιδα προσπάθεια να κλέψουν, ουσιαστικά, τον βαθμό, όμως ο Ντίας είπε όχι στον Λακαζέτ στην μόνο απειλή που υπήρξε στο 87′, μετά από κερδισμένη μονομαχία του Σμιθ Ρόου.

Κίτρινες: Σίλβα (51′), Τσάκα (53′), Κανσέλο (64′), Μπεγιερίν (87′)

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Τίρνεϊ, Μάρι, Χόλντινγκ (82′ Λουίζ), Μπεγιερίν, Τσάκα, Ελνένι (86′ Θεμπάγιος), Πεπέ (73′ Λακαζέτ), Όντεγκααρντ (73′ Σμιθ Ρόου), Σακά, Ομπαμεγιάνγκ

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ζιντσένκο, Στόουνς, Ντίας, Κανσέλο, Γκουντογκάν, Φερναντίνιο, Σίλβα, Στέρλινγκ, Ντε Μπρόινε (63′ Ζεσούς), Μάχρεζ