Ο Πεπ Γκουαρδιόλα δεν κρύφτηκε πίσω από το δάχτυλό του μετά τη γκέλα της Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας και στάθηκε στη στιγμή του πέναλτι που οδήγησε στην ισοφάριση.

Ένα φαινομενικά ξεκούραστο απόγευμα μετατράπηκε σε έναν ακόμα εφιάλτη για τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία κατάφερε να χάσει μέσα από τα χέρια της το προβάδισμα με 2-0 στο τελευταίο εικοσάλεπτο και να παραχωρήσει την ισοπαλία (2-2) κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας.

Μεγάλος ντόρος στην Αγγλία γίνεται για το απρόσεκτο μαρκάρισμα του Φιλ Φόντεν στην περιοχή που οδήγησε στο πέναλτι – ισοφάριση των Λονδρέζων στις καθυστερήσεις, κάτι στο οποίο στάθηκε και ο Πεπ Γκουαρδιόλα μετά το φινάλε του ματς.

Ο Καταλανός τεχνικός έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στη φάση του πέναλτι και παρότι τόνισε πως η Σίτι έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, τελικά πρόσθεσε πως η ομάδα του άξιζε την ισοφάριση από τη στιγμή που υπέπεσε σε λάθος τέτοιου βεληνεκούς

«Δεν είναι κακή τύχη, το αξίζαμε. Δώσαμε δυο βαθμούς. Όταν κάνεις τέτοιο πέναλτι, το αξίζεις» ανέφερε αρχικά προτού προσθέσει:

«Παίξαμε πάρα πολύ καλά, σε όλες τις λεπτομέρειες ήμασταν πολύ καλοί. Παρόλα αυτά δεν μπορούμε να κερδίσουμε αγώνες. Συνέβη στο «Ετιχαντ» κόντρα στη Λίβερπουλ, συνέβη εδώ κόντρα και στην Τότεναμ και δεν μπορούμε να πάρουμε βαθμούς. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο» κατέληξε.