Την αντίσταση της Γουλβς δεν κατάφερε να κάμψει η Λέστερ, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες, χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν (0-0).

Στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League συνεχίζει να βρίσκεται η Λέστερ παρά την ισοπαλία (0-0) με τη Γουλβς, ενώ από την άλλη πλευρά οι «Λύκοι» φαίνεται πως χάνουν το τρένο που οδηγεί στην Ευρώπη.

Οι δύο ομάδες είχαν μερικές καλές ευκαιρίες να σκοράρουν, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Αρχικά, η Γουλβς έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση, με τον Αντάμα Τραορέ να παίρνει μια κεφαλιά στο 15ο λεπτό, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Μάντισον στο 34΄. Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο Σάντο έφτασε κοντά στο γκολ, όμως το σουτ του Ρούμπεν Νέβες έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 73΄ οι «Αλεπούδες» έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, με τον Μπαρνς να πατάει περιοχή και να σουτάρει, με τη μπάλα να περνάει άουτ.