Με γκολ των Μεντί και Ζέσους στο δεύτερο μέρος, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε από την έδρα της Λέστερ (0-2) και χρειάζεται ακόμα 11 βαθμούς για κατακτήσει τον τίτλο.

Καλύτερη άμυνα στα μεγάλα πρωταθλήματα, περισσότερα clean sheet στα μεγάλα πρωταθλήματα και ο Τζέμι Βάρντι, που την έχει πελάτισσα με 8 γκολ, δεν σκόραρε σήμερα. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πέρασε με το καθαρό 0-2 από το King Power, άφησε την Λέστερ να έχει άγχος για την 4άδα και η ίδια συνεχίζει σε μια ιστορική σεζόν, να κυνηγά αυτό που ποτέ δεν έχει κάνει καμία άλλη αγγλική ομάδα. Να κατακτήσει και τους 4 τίτλους μέσα σε μία σεζόν.

Σβηστό ήταν το ματς στο ξεκίνημά του. Ο Φερναντίνιο με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Αγουέρο ήταν μπροστά στον Σμάιχελ και σε θέση οφσάιντ. Πέρασαν πολλά λεπτά για να δούμε σουτ on-target στο King Power και ως τέτοιο δεν μέτρησε το φάουλ του Ντε Μπρόινε στο 23’ το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, η Σίτι πάτησε καλύτερα και είχε δύο ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στο 41’ ο Ζεσούς με τακουνάκι έβγαλε μόνο τον Μαχρέζ αλλά ο τελευταίος νικήθηκε από τον Σμάιχελ και στο 44’ ο ίδιος ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε άουτ από καλή θέση.

Στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τους Πολίτες. Πιο συγκεκριμένα στο 59’ όταν ο Μεντί πήρε μέσα στην περιοχή, έκανε ντρίμπλα και με πλασέ ακριβείας με το κακό του, δεξί, πόδι νίκησε τον Σμάιχελ για το 0-1. Οπως είναι εύκολα κατανοητό, η συνέχεια ήταν πολύ πιο εύκολη για τους φιλοηενούμενους, που βρήκαν χώρους και την ευκαιρία να κάθαρίσουν το ματς. Αυτό έγινε στο 73’ όταν στην κόντρα το Στέρλινγκ πήρε κόσμο πάνω του και έδωσε σε κενό τέρμα στον Γκαμπριέλ Ζέσους που είχε εύκολο έργο για το τελικό 0-2.