Αν και τα βρήκε σκούρα για 45 λεπτά, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε εμφατικά από την έδρα της Λιντς (0-4) και επέστρεψε στο +1 από την Λίβερπουλ 4 αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Πλέον, της έχουν μείνει 4 ματς. Τα παίρνει, παίρνει και το πρωτάθλημα και κρατά τον τίτλο της στην Premier League. Έτσι πάει το πράγμα για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, η οποία χρειάστηκε να δώσει μάχη στο πρώτο μέρος στο Elland Road κόντρα στην Λιντς, όμως μετά τα 7 γκολ στο πρώτο γύρο, της έριξε ακόμα 4 και είναι ξανά πάνω από την Λίβερπουλ στη βαθμολογία. Νιουκάστλ (εντός), Γουλβς (εκτός), Γουέστ Χαμ (εκτός), Άστον Βίλα (εντός) τα ματς που απομένουν στους Πολίτες.

Η Λιντς βγήκε με πολλά γκάζια στα πρώτα λεπτά, όμως η Σίτι ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 13’ με την κεφαλιά του Ρόδρι μετά το φάουλ του Φόντεν. Το γρήγορο 0-1 δεν έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων που πίεζαν ψηλά και έπαιρναν μπάλες, όμως χρειάστηκε να έρθει το 34’ για να έχουν την πρώτη τους φάση με ένα σουτ του Φίρπο που έφυγε ψηλά. Στο φινάλε του πρώτου μέρους, Στέρλινγκ και Ντάλας είχαν μια καλή στιγμή για κάθε ομάδα.

Το δεύτερο μέρος, ήταν μια άλλη ιστορία. Και γι’ αυτό έπαιξε ρόλο ότι στο 54’ ο Νέιθαν Ακε με πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-2 μετά από κεφαλιά πάσα του Ρουμπέν Ντίας έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Κάπου εκεί οι δυνάμεις της Λιντς έπεσαν και η Σίτι έκανε το φινάλε πολύ εύκολο ελέγχοντας την κατάσταση και βάζοντας ακόμα δύο γκολ. Στο 78’ ο σούπερ ανεβασμένος, Γκαμπριέλ Ζεσούς έκανε ασίστ την πάσα του Φόντεν για το 0-3 και στο 93’ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ο Φερναντίνιο διαμόρφωσε το τελικό 0-4.