Η Λιντς του Μαρσέλο Μπιέλσα με απολαυστικό ποδόσφαιρο επέστρεψε στις νίκες με τριάρα κόντρα στην Σαουθάμπτον εντός έδρας (3-0).

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες η Λιντς αντιμετώπισε την Σαουθάμπτον που δεν βρίσκεται στην καλύτερή της κατάσταση.

Η ομάδα του Χάσενχουτλ είχε την πρώτη της στιγμή μόλις στο 5ο λεπτό με κεφαλιά Βέστεργκαρντ να φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μέισλερ. Η Σαουθάμπτον μάλιστα βρέθηκε μία ανάσα από το 1-0 όταν ο Μάρινερ «είδε» πέναλτι στον Τέλα, ωστόσο το VAR πήρε πίσω την απόφαση του Άγγλου ρέφερι σωστά.

Στο 40′ Λιντς βγήκε στην αντεπίθεση υποδειγματικά, όμως ο Οριόλ Ρομέου με ένα απίθανο τάκλιν πρόλαβε τον Ραφίνια και κράτησε το 0-0 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Σότον είχε την πρώτη ευκαιρία με σουτ του Ρέντμοντ πάνω στον Μέισλερ και στην αντεπίθεση η Λιντς άνοιξε το σκορ (47′). Ο Ρόμπερτς βρήκε υπέροχα τον Μπάμφορντ και αυτός με εξαιρετικό τελείωμα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Μετά το 1-0 οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να φτάσουν κοντά στην ισοφάριση και μέσα σε επτά λεπτά η Λιντς ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι.

Ο Ντάλας με εξαιρετικό τελείωμα στο 78ο λεπτό έκανε το 2-0, ενώ ο Ραφίνια με πολύ ωραίο φάουλ στο 84′ πέτυχε το γκολ που του στέρησε στο πρώτο μέρος ο Ρομέου. Έτσι η Λιντς έφτασε τους 35 βαθμούς και την 10η θέση, ενώ η ομάδα του Χάσενχουτλ παρέμεινε 14η και σε πέντε παιχνίδια μετράει τέσσερις ήττες και μία ισοπαλία.