Η Λίβερπουλ έσπασε το ultra αμυντικό block της Έβερτον στο Anfield (2-0) και επέστρεψε στο -1 από την Μάντσεστερ Σίτι 5 αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Σε ένα ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που είχαν απόλυτη ανάγκη το αποτέλεσμα, επικράτησε ο νόμος του ισχυρού. Η Εβερτον τα έδωσε όλα για τον βαθμό που θα τη βοηθούσε να αποφύγει τη μαύρη σελίδα του υποβιβασμού, όμως παρέμεινε εκεί αφού από τα γκολ των Ρόμπερτσον και Οριγκί στην επανάληψη η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πέτυχε μία ακόμα νίκη (2-0). Ετσι, οι Reds είναι ξανά έναν βαθμό κάτω από την Σίτι σε ένα… rally το οποίο θέλει 5 στροφές για την καρό σημαία.

Ο Φρανκ Λάμπαρντ φάνηκε πολύ διαβασμένος για να κλείσει τα όπλα της Λίβερπουλ. Η ομάδα του μπορεί να μην έβγαινε από το δικό της μισό πέρα από τον Ριτσάρλισον, όμως δύσκολα θα βρει κάποιος αντίπαλο που να αφήσει τους Reds για 20 λεπτά χωρίς σουτ στο Anfield. Στο 21’ έκανε το πρώτο ο Μανέ και στο 31’ είχε ένα ακόμα για τα… μάτια του κόσμου ο [αρνητικός] Ντιόγκο Ζότα. Τα Ζαχαρωτά είχαν μετρημένες πάσες και στο φινάλε πήγαν το ματς στο «ξύλο», ενώ στο 34’ με τον Ντουκουρέ λίγο έλειψε να κάνουν τη ζημιά.

Το πρώτο μέρος έφυγε με 0-0 και στο δεύτερο η Εβερτον απείλησε πρώτη με το διαγώνιο σουτ του Γκόρντον στο 55’. Ο Κλοπ στο 60’ γύρισε το σύστημα σε 4-2-4 βάζοντας Λουίς Ντίας και Οριγκί και μόλις δύο λεπτά βρήκε το πολύτιμο γκολ. Ο Σαλάχ συνδυάστηκε με τον Οριγκί στα δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Ρόμπερτσον με κεφαλιά [η πρώτη τελική των γηπεδούχων στον στόχο] νίκησε τον Πίκφορντ για το 1-0. Τέσσερα λεπτά μετά Μάτιπ και Σαλάχ είχαν διπλή ευκαιρία και στιγμές μετά ο Ντεμαράι Γκρέι λίγο ήθελε για να παγώσει το Anfield με τρομερή σουτάρα από τα 25 μέτρα.

Το φινάλε όμως, έμελλε να είναι για την Λίβερπουλ. Αφού στο 84’ το σουτ του Τιάγκο κοντραρίστηκε, ένα λεπτό μετά, από το κόρνερ, ο Χέντερσον έκανε σέντρα, ο Λουίς Ντίας το γυριστό και ο Οριγκί από κοντά με κεφαλιά πέτυχε το 6ο του γκολ σε βάρος της Εβερτον διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 μέσα σε πανδαιμόνιο στο Kop.