Η Άρσεναλ έκανε πάρτι στην έδρα της Μπέρνλι, επικρατώντας με το εμφατικό 5-0 και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Πέμπτη σερί νίκη για την Άρσεναλ. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα ξεπέρασε το κακό φεγγάρι των Χριστουγέννων και έφτασε τις πέντε σερί νίκες στην Premier League.

Με το… καλημέρα στην αναμέτρηση ο Έντεγκαρντ με σουτάρα έξω από την περιοχή (4′) νίκησε τον Τράφορντ, για το 1-0, ενώ ο Σακά με πέναλτι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (41′) διαμόρφωσε το 2-0, με τους κανονιέρηδες να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης.

Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως και το πρώτο με τον Έντεγκαρντ να γίνεται δημιουργός και τον Σακά να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα του (47′) και τρίτο της Άρσεναλ. Μάλιστα μέσα σε 12′ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 5-0, με τους Τροσάρ και Χάβερτζ να σκοράρουν στο 66ο και 78ο λεπτό αντίστοιχα για το τελικό 5-0.