Στο… κυνήγι της Λίβερπουλ παραμένει η Μάντσεστερ Σίτι, η οποί προσέθεσε ακόμη μία νίκη (3-1) στο ενεργητικό της κόντρα στην Μπέρνλι. Ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο χρειάστηκε η Τότεναμ, οποία ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και πήρε τη νίκη (3-2) επί της Μπρέντφορντ.

Τις επτά συνεχόμενες νίκες έφτασε η Μάντσεστερ Σίτι, μετά την άνετη επικράτηση επί της Μπέρνλι με 3-1 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Premier League. «Τρίποντο» που την βάζει στη τετράδα του πρωταθλήματος πήρε η Τότεναμ, με τη νίκη της επί της Μπρέντφορντ με σκορ 3-2.

Οι πρωταθλητές Αγγλίας ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί κόντρα στην ομάδα του Βίνσεντ Κομπανί. Αυτό έμενε να το αποδείξουν και στον αγωνιστικό χώρο. Μέσα σε έξι λεπτά (16′ έως 22′), η Μάντσεστερ Σίτι βρήκε δύο φορές τα δίχτυα με τον Χούλιαν Άλβαρεζ, βάζοντας έτσι τις βάσεις για μία εύκολη βραδιά στο Etihad Stadium.

Το 2-0 ήταν και το σκορ, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα μπήκε με το πόδι στο γκάζι και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του στην επανάληψη πέτυχε το τρίτο γκολ με τον Ρόδρι, βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες της Μπέρνλι για κάτι θετικό. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν το γκολ της τιμή στα… χασομέρια της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Στο άλλο ματς, το οποίο παιζόταν παράλληλα, η Τότεναμ υπέστη ένα μικρό «σοκ» κόντρα στην Μπρέντφορντ, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με την συμπλήρωση του ενός τετάρτου. Το γκολ του Μοπέ ήταν και αυτό που έκανε τη διαφορά στο σκορ (1-0) έως την ανάπαυλα.

Η Τότεναμ μπήκε… αγριεμένη στην επανάληψη και μέσα σε οκτώ λεπτά πραγματοποίησε την ανατροπή, με τα γκολ των Ουντότζι, Τζόνσον και Ριτσάρλισον, παίρνοντας… αέρα δύο τερμάτων. Η Μπρέντφορντ, μετά την… καταιγίδα τερμάτων, βρήκε τον τρόπο ν’ αντιδράσει στο 67ο λεπτό μειώνοντας στο ελάχιστο (3-2). Οι «μέλισσες» έψαξαν τον τρόπο για ισοφάριση, όμως η ομάδα του Ποστέκογλου αμύνθηκε σωστά και κράτησε το προβάδισμα της έως το τέλος.