Η Μάντσεστερ Σίτι διέσυρε με 5-0 το… πτώμα της Άρσεναλ στο Etihad με τρομερή εμφάνιση και έστειλε «σπίτι» τους οπαδούς των φιλοξενούμενων, βάζοντας το τελευταίο καρφί στο… φέρετρο των «κανονιέρηδων».

Ντέρμπι ήταν μόνο στα χαρτιά. Η πρωταθλήτρια ήταν καταιγιστική και με ρεσιτάλ εντός αγωνιστικού χώρου διέλυσε την θλιβερή Άρσεναλ και έκανε τους οπαδούς της να πανηγυρίζουν τον διασυρμό από την Σίτι στο Etihad. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν λυπήθηκε τους «κανονιέρηδες» και στο 12ο προηγούταν με 2-0 χάρη σε γκολ των Γκουντογκάν και Φεράν Τόρες.

Μάλιστα το Etihad άρχισε να… αδειάζει στο 35′ όταν ο Τζάκα άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες αφού έκανε πολύ δυνατό φάουλ και έτσι οι οπαδοί των φιλοξενούμενων, άρχισαν να αποχωρούν από τις εξέδρες με το θέαμα που αντίκριζαν. Πριν το τέλος του ημιχρόνου οι πολίτες πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Γκάμπριελ Ζεσούς να κάνει ασίστ την πάσα του Γκρίλις στο 43′ για το 3-0 του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα για τους φιλοξενούμενους, καθώς η κατοχή έφτασε στο 81% υπέρ της Σίτι με τον μόνο παίκτη της Άρσεναλ που ουσιαστικά ακουμπούσε την μπάλα να είναι ο Μπερντ Λένο. Ο Φεράν Τόρες από σκόρερ έγινε δημιουργός στο 53ο λεπτό και ο Ρόδρι με εξαιρετικό πλασέ έξω από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Γερμανό γκολκίπερ και όσοι οπαδοί των φιλοξενούμενων είχαν μείνει στο γήπεδο για να μην… κλάψουν άρχισαν να πανηγυρίζουν τα γκολ της Σίτι.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Λένο σε αρκετές περιπτώσεις προσπάθησε να αποτρέψει μια παλιότερη συντριβή που είχε πάθει η Άρσεναλ στην άλλη πλευρά του Μάντσεστερ από την Γιουνάιτεντ με 8-2, ωστόσο δεν κατάφερε να σταματήσει τον Φεράν Τόρες από το να διαμορφώσει το τελικό 5-0 στο 84ο λεπτό. Έτσι η… κάτι σαν Άρσεναλ βρίσκεται στον πάτο της βαθμολογίας, ενώ η Σίτι με δύο συνεχόμενες πεντάρες ρέφαρε την ήττα στο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής από την Τότεναμ στο Λονδίνο.