Δύσκολη νίκη για την Τσέλσι με 1-0 κόντρα στην Γουέστ Χαμ. Στο 87ο λεπτό ο Φαμπιάνσκι έσωσε την εκτέλεση πέναλτι του Ζορζίνιο, για να έρθει 3 λεπτά αργότερα ο Κρίστιαν Πούλισικ να λυτρώσει την ομάδα του και να της χαρίσει τη νίκη.

Το μίνι λονδρέζικο ντέρμπι στο Στάμφορντ Μπριτζ μεταξύ της Τσέλσι και της Γουέστ Χαμ κρίθηκε στο φινάλε. Ο Ζορζίνιο έχασε τεράστια ευκαιρία στο 87′ να γίνει ο ήρωας για την ομάδα του Τούχελ αφού νικήθηκε από τον Φαμπιάνσκι στο πέναλτι που εκτέλεσε όμως στο 90′ οι Αλόνσο και Πούλισικ φρόντισαν ώστε ο Ιταλός διεθνής μέσος να αποτινάξει από πάνω την ταμπέλα του μοιραίου, με τον Ισπανό να βγάζει εξαιρετική ασίστ και τον Αμερικανό να εκτελεί με υπέροχο πλασέ γράφοντας το τελικό 1-0.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Τσαλόμπα, Τιάγκο Σίλβα, Αθπιλικουέτα, Λόφτους-Τσικ (76′ Ζιγές), Καντέ, Ζορζίνιο, Αλόνσο, Μάουντ, Χάβερτς (76′ Πούλισικ), Βέρνερ (76′ Λουκάκου)

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Τζόνσον, Ντόουσον, Κρέσγουελ, Τσούφαλ, Σούτσεκ, Νομπλ (62′ Ράις), Μαζουακού, Γιαρμολένκο (73′ Μπόουεν), Φορνάλς, Μπενραχμά (78′ Λανσίνι)