Η Άρσεναλ χόρευε στο χιονισμένο Μπρόμγουιτς, φιλοδώρησε την ανήμπορη Γουέστ Μπρομ με 4 γκολ, πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και άφησε τον Big Sam να μασάει τα λόγια του…

Οι «κανονιέρηδες» δείχνουν πως βρίσκουν την φόρμα τους μιας και πήραν άλλη μία νίκη, την τρίτη συνεχόμενη, με… θύμα την Γουέστ Μπρομ.

Η Άρσεναλ προηγήθηκε με τον Τίερνι στο 23ο λεπτό ενώ ο Σακά πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 0-2, βάζοντας γερές βάσεις για την νίκη.

Ο καιρός δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παικτών μιας και η χιονόπτωση δυνάμωσε, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Λακαζέτ να σκοράρει δις μέσα σε τέσσερα λεπτά για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της Άρσεναλ. Ο Γάλλος επιθετικός έκανε το 0-4 στο 60ο λεπτό και το 0-4 στο 64ο, «τελειώνοντας» τις ελπίδες των γηπεδούχων.

Με την νίκη αυτή η Άρσεναλ βρέθηκε στην 11η θέση με 23 βαθμούς, ενώ η Γουέστ Μπρομ είναι στην 19η με 8 βαθμούς.